kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Narodowy Dzień Życia 2014

Narodowy Dzień Życia 2014

Dodano: 24.03.2014 09:00 Narodowy Dzień Życia 2014
Kampania społeczna związana z obchodami Narodowego Dnia Życia w 2014 roku, rozpoczęła się 24 marca br. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina, wspólnota, samorząd”. Celem kampanii będzie promocja postawy zaangażowania w sprawy społeczności lokalnej. Honorowy patronat nad obchodami tegorocznej kampanii objął Jacek Pająk, starosta bocheński.

Zwracamy uwagę, że silna rodzina rodzina jest jednym z najważniejszych zasobów wspólnoty lokalnej i samorządu. To w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały w lokalnej wspólnocie. Tutaj dziecko zdobywa swoje pierwsze doświadczenia społeczne, uczy się określonych zachowań, norm postępowania, poznaje różnorodne formy, wzorce i nakazy. Rozwija swoją indywidualność, osobowość i psychikę.
Rodzina odgrywa również olbrzymią rolę w przekazywaniu tożsamości lokalnej. Identyfikacja z najbliższym otoczeniem, z funkcjonującymi tam specyficznymi wartościami, przywiązanie do symboli i miejsc stanowi bodziec do angażowania się w sprawy wspólnoty lokalnej i samorządu.

Zachęcamy rodziny do angażowania się w sprawy lokalnej wspólnoty. Drzwi domu, który tworzy silna rodzina pozostają otwarte na najbliższą wspólnotę, a wartości i talenty obecne w życiu rodzinnym powinny ubogacać najbliższe otoczenie. Począwszy od dobrych relacji sąsiedzkich, a skończywszy na uczestnictwie w życiu społecznym i politycznym wspólnoty lokalnej.
Samorząd ma wpływ między innymi na kulturę, edukację i bezpieczeństwo – wymiary życia społecznego, które bezpośrednioi dotykają rodziny. Warto analizować programy i postulaty osób, które chcą sprawować władzę w instytucjach samorządu terytorialnego właśnie pod kątem rozwiązań służących pomyślności rodziny.

Alexis de Tocqueville pisząc snując wizję despotyzmu zagrażającemu demokratycznym społeczeństwom jego źródła upatrywał w wyizolowaniu jednostek i rodzin, zamykaniu się w sobie i nieangażowaniu się w sprawy ważne dla większych wspolnot.
Rodziny posiadają w sobie potencjał do tego by wpływać na najbliższe otoczenie i zmieniać świat na lepszy. Warto jedynie by był on pielęgnowany i świadomie kierowany również poza mury domu rodzinnego. Warto by wartości i relacje, które sprawiają, że nasze rodziny są miejscami nam najbliższymi były również częścią świata.

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia