kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Dodano: 18.09.2018 09:00 Narodowe Czytanie
6 września miała miejsce siódma edycja akcji Narodowe Czytanie, organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W Bochni, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, impreza przeniesiona została do sali kina „Regis”. Szerokie grono osób, związanych z samorządem, kulturą, oświatą czy służbami mundurowymi czytało wybrane przez dyrektor PiMBP Dorotę Rzepkę urywki dzieła Żeromskiego. Powiat Bocheński reprezentowali: starosta Ludwik Węgrzyn, przewodnicząca Rady Powiatu Bernadetta Gąsiorek, sekretarz Powiatu Anna Wojakiewicz, dyrektor I LO Jolanta Kruk i dyrektor II LO Edyta Mierzwińska

Tradycyjnie poczęstunek dla uczestników i gości przygotowali nauczyciele i uczniowie ZS nr 3 w Bochni.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 r. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji: w 1929 i 2001 roku.

 

 

 

kh