kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Narodowe Czytanie w Bochni

Narodowe Czytanie w Bochni

Dodano: 03.09.2018 08:00 Narodowe Czytanie w Bochni
W drugą sobotę września w całej Polsce odbędzie się siódma edycja akcji Narodowe Czytanie. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w jej bocheńskiej odsłonie na Planty Salinarne, 8 września 2018 r. o godz. 16.00.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

 

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W liście inaugurującym Narodowe Czytanie  Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.” Ponadto, ponieważ tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 r. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji: w 1929 i 2001 roku.

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Biblioteka i Dom Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz „Przedwiośnia” będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Chętni, którzy zechcą zaprezentować swój ulubiony fragment powieści mogą to zrobić po uprzednim zgłoszeniu organizatorom. Jak co roku organizatorzy oraz Zespół Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni przygotowali dla słuchaczy niespodzianki.

 

sk