kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Narodowe Czytanie w Bochni

Narodowe Czytanie w Bochni

Dodano: 31.08.2017 09:00 Narodowe Czytanie w Bochni
W pierwszą sobotę września w całej Polsce odbędzie się szósta edycja akcji Narodowe Czytanie. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w jej bocheńskiej odsłonie na Plantach Salinarnych, 2 września 2017 r. o godz. 17.00.

 

 W tym roku będziemy czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Lektura ta została wybrana w wyniku internetowego głosowania, podczas którego konkurowała z „Przedwiośniem”  Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.  „Wesele. Dramat w trzech aktach” jest niewątpliwie najsłynniejszym utworem Stanisława Wyspiańskiego, umiejscowionym w kulturze Małopolski. Powstałym na kanwie autentycznego wydarzenia – ślubu poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic, który odbył się 117 lat temu w Kościele Mariackim w Krakowie i ich wesela w Bronowicach, dworku Włodzimierza Tetmajera. Prapremiera sztuki miała miejsce w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” ukazało się w wydaniu książkowym. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na kilka języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 jego wydań.

Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zachęcając do udziału w ogólnopolskiej akcji napisał: „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień. Wierzę, że odnajdą Państwo radość zarówno w czytaniu z podziałem na role, w większej grupie, jak też w indywidualnym spotkaniu z książką”.

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Biblioteka i Dom Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz „Wesela” będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Jak co roku organizatorzy oraz Zespół Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni przygotowali dla słuchaczy niespodzianki.