kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Międzynarodowy Dzień Strażaka

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dodano: 04.05.2011 15:00 Międzynarodowy Dzień Strażaka
Dzień 4. maja na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Strażaka Poświęcony jest wszystkim strażakom, w hołdzie za ich trud i narażanie życia ale również w podzięce za pomoc i ratunek.

Do dziś mamy w pamięci trudne chwile z jakimi musiał zmierzyć się Powiat Bocheński podczas zeszłorocznej powodzi.Wówczas to powiatowe jednostki strażackie z zaangażowaniem właczały się w akcje ratownicze.Dzięki ich pracy udało się uratować nie tylko wiele domostw ale przede wszystkim życie ludzkie.Niejednoktrotnie narażali swoje bezpieczeństwo.

Z okazji dzisiejszego święta składam wszystkim Strażakom Powiatu Bocheńksiego najserdeczniejsze życzenia, równocześnie dziękując za ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego.Życzę aby ta trudna służba była dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy -Starosta Bocheński Jacek Pająk.

Od blisko pięciuset lat patronuje im św. Florian-legionista rzymski w czasach cesarza Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium Rzymskiego. Gdy ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki na terenie dzisiejszej Górnej Austrii.
Kult św.Floriana datuje się w Polsce na wiek XVI.W Krakowie podczas pożaru w 1528 roku ogień zniszczył większą część miasta. Ocalał kościół pod wezwaniem św. Floriana co odczytano jako „znak szczególnej opieki jego Patrona”.
Od tej chwili podczas gaszenia pożarów, likwidacji i usuwaniu różnego rodzaju miejscowych zagrożeń oraz skutków klęsk żywiołowych i udzielaniu wszelkiej pomocy ludziom w wypadkach, polskim strażakom patronuje św. Florian.