kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Manewry strażacko-policyjne

Manewry strażacko-policyjne

Dodano: 07.10.2011 16:00 Manewry strażacko-policyjne
Wielobarwne tęcze, które pojawiały się nad boiskami sportowymi nad Zalewem rozjaśniały niebo, budząc spore zainteresowanie wśród przechodzących mieszkańców Łapanowa. To ciekawe zjawisko natury łatwo można było wytłumaczyć Manewrami Strażacko- Policyjnymi, które odbyły się w ubiegły piątek, 30 września.

Uczniowie liceum ogólnokształcącego o profilu bezpieczeństwo publiczne pod opieką swoich wychowawców, po dotarciu na miejsce zbiórki uformowali kolumny i nastąpiło tworzenie zastępów. Jednym z celów  Manewrów była integracjia trzech klas licealistów, dlatego sześcioosobowe zastępy składały się z reprezentantów każdego rocznika.

Kapitanowie losowali konkurencje, w których rywalizowały ich drużyny. Najważniejsze informacje dotyczące zasad BHP przekazali uczniom opiekunowie grup.

Drużyny policyjne miały za zadanie zabezpieczenie miejsca pozorowanego wypadku drogowego, w którym zostały ranne trzy osoby, w tym jedna ze skutkiem śmiertelnym. Aby skomplikować przebieg interwencji, na miejscu zdarzenia policjanci musieli znaleźć u jednego z poszkodowanych środek narkotyczny, dopilnować, aby nic nie zostało skradzione z miejsca zdarzenia, zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanych oraz opanować u nich atak paniki. To jednak nie wszystko, zastęp musiał także uporać się z natrętnymi dziennikarzami i ciekawskimi świadkami wypadku.

Głównym celem ćwiczeń praktycznych w zawodach strażackich, podobnie jak policyjnych  była szeroko pojęta integracja w grupie (zastępie) oraz poznanie w formie praktycznej podstawowych rozwinięć bojowych, stosowanych podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Drugim celem ćwiczeń miało być praktyczne wykonywanie zadań w zastępie przez poszczególnych funkcyjnych, zgodnie z zasadami Taktyki Działań Ratowniczo-Gaśniczej oraz BHP.

Po odprawie instruktorskiej przeprowadzonej przez strażaka z KP PSP Bochni nastąpiło  właściwe umundurowanie bojowe stosowane w Straży Pożarnej, co było dodatkową atrakcją, jak i sprawdzianem tężyzny fizycznej uczniów.
Następnie grupy ćwiczyły rozwinięcie bojowe na sucho i z użyciem wody z pomiarem czasu. Zastępy pozorowały podawanie prądów wody na palące się obiekty.

Jakość wykonania zadań oraz pracę poszczególnych funkcyjnych w zastępach oceniali prowadzący ćwiczenia -st.kpt. Grzegorz Cieśla z Komendy Powiatowej PSP w Bochni oraz st.asp. Leszek Machaj z Komendy Powiatowej Policji w Bochni.

Dużo emocji wzbudziło wśród licealistów ćwiczenie orientacji w terenie pagórkowatym, na dystansie 6,5 km. Uczniowie wspinali się na wyznaczone punkty widokowe, pokonywali naturalne przeszkody terenu, odczytywali znaki umieszczone na mapce. Warunkiem zaliczenia zadania było zdobycie 12 pieczątek w wyznaczonych punktach terenu.

W czasie, w którym opiekunowie podliczali punkty zdobyte przez zastępy i wyłaniali  zwycięzców, uczniowie podziwiali trzecioklasistów, którzy zaprezentowali  sprawny pokaz  udzielania pierwszej pomocy- maturzyści otrzymali zasłużone brawa.

Na zakończenie nagrodzono zwycięzców  w poszczególnych kategoriach.Upominki ufundowali  Starosta Bocheński Jacek Pająk oraz  Wójt Gminy Łapanów Jan Kulig.