kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Mammobus w powiecie bocheńskim

Mammobus w powiecie bocheńskim

Dodano: 23.02.2015 12:00 Mammobus w powiecie bocheńskim
W kilkudziesięciu powiatach w całym kraju, w dniach od 23 do 27 lutego, stacjonować będą mammobusy, w których w ramach Programu profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi można wykonać bezpłatną mammografię. Mammobus odwiedzi również powiat bocheński.

Do powiatu bocheńskiego mammobus zawita 25 lutego w Drwini (przy Urzędzie Gminy) w godz. 9.00-17.00 oraz 26 lutego w Nowym Wiśniczu (na płycie Rynku) w godz. 9.00-17.00
Badanie jest bezpłatne, a przeprowadzane będzie wśród Pań w wieku 50-69 lat w ramach "programu profilaktyki raka piersi".
Więcej szczegółów na stronach Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.

Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia.

Czynniki ryzyka

- Wiek 50-69

- Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą)

- Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2

- Wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia

- Późna menopauza po 55 roku życia

- Urodzenie dziecka po 35 roku życia

- Bezdzietność

- Poprzednie leczenie z powodu raka piersi

- Leczenie z powodu innych schorzeń piersi

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Metodę w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian patologicznych w utkaniu piersi stanowi mammografia.

 

sk