kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » „Mam haka na raka”

„Mam haka na raka”

Dodano: 25.02.2011 14:00  „Mam haka na raka”
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Mam Haka Na Raka".

Do programu zaangażowało się 15 uczniów, którzy brali udział w zajęciach pozalekcyjnych, na których realizowany był program profilaktyki nowotworowej. Propagowano również postawy prozdrowotne skierowane do jak najbliższego otoczenia. Jest to już czwarta edycja tych zawodów. W tym roku dotyczą one raka płuc. Akcja ma za zadanie zachęcić młodych ludzi do promowania profilaktyki i walki z rakiem. Uczniowie Mechanika aktywnie włączają się w projekt, czego przykładem może być niedawny konkurs na prezentację dotyczącą tego nowotworu. Nie jest to jednak ostatnie działanie, jakie zostanie podjęte  - mówi Marek Bzdek Dyrektor ZS Nr1 - młodzież już ma wiele pomysłów na kolejne przedsięwzięcia - kończy. Jednym z nich jest zbiórka maskotek dla dzieci chorujących na raka płuc. Działania mają za zadanie na stałe odmienić spojrzenie społeczeństwa na nowotwory. Uczniowie będą przekonywać, że profilaktyka jest bardzo ważna. Zachęcą ludzi, aby dbali o swoje zdrowie, a dla własnego bezpieczeństwa poszli na badania.

Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Rak płuca jest chorobą bardzo ciężką zarówno pod względem rozpoznania jak i leczenia. Wykrywany jest zazwyczaj późno co nie daje dużych szans na przeżycie.


Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca są:

- palenie papierosów

- czynniki zawodowe

- czynniki środowiskowe

- uwarunkowania dziedziczne

- inne czynniki tj.  blizny płucne

Powiatowa Społeczna Strefa Aktywności Gospodarczej
programy unijne
inwestycje w powiecie
zdjęcia panoramiczne
Organizacje Pozarządowe-NGO
Newsletter:

Multimedialny Powiat

Zobacz wszystkie filmy

Sonda

Starostwo Powiatowe
ul. Kazimierza Wlk. 31
32-700 Bochnia
Tel. (0-14) 61 537 00
Fax: (0-14) 61 537 08
E-mail: