kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Ludwik Węgrzyn odebrał Honorowe Odznaczenie dla zasłużonego dla JST

Ludwik Węgrzyn odebrał Honorowe Odznaczenie dla zasłużonego dla JST

Dodano: 31.08.2015 09:00 Ludwik Węgrzyn odebrał Honorowe Odznaczenie dla zasłużonego dla JST
28 sierpnia br. w trakcie Konferencji „Od Solidarności do Samorządności" minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Halicki wręczył po raz pierwszy Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Wśród nagrodzonych znalazł się Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Szef MAC mówił m.in. o tym, że dotychczas brak było wyróżnienia, będącego nagrodą za pracę i służbę dla samorządu terytorialnego, traktowanego jako część administracji i służby publicznej. 

Przypomniał także, że ustanowienie Odznaki następuje w roku, w którym przypada 25. rocznica powołania do życia samorządu terytorialnego w odrodzonej, wolnej Rzeczypospolitej Polskiej, mówił także, że wtedy po raz pierwszy o samorząd upomnieli się robotnicy w Gdańsku. Podkreślił także, że pierwszą osobą, jaką chciałby odznaczyć jest premier Mazowiecki. „Nie można zapomnieć o profesorach Kuleszy, czy Pańko".

„Główną maksymą dzisiejszego spotkania jest Labor omnia vincit - praca wszystko zwycięża - powiedział minister Halicki. - Ta odznaka jest podziękowaniem za Państwa zaangażowanie, wyrazem wdzięczności za włożony trud i uznania za zasługi."

Z kolei marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, zwracając się do samorządowców, mówił: „Dziękuję za to, co zrobiliście dla samorządu i dla Polski, bo to, co zrobiliście dla Samorządu, zrobiliście dla Polski, dla wszystkich obywateli".

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego otrzymali:

Osoby wyróżnione pośmiertnie : dr hab. Piotr Buczkowski , prof. dr hab. Michał Kulesza, Marek Nawara , prof. dr hab. Walerian Pańko, prof. Jerzy Regulski.

Osoby wyróżnione : Stanisław Bodys, Bogdan Borusewicz, Wojciech Długoborski , Bronisław Dutka, Olgierd Dziekoński , Waldy Dzikowski,  dr hab. Zygmunt Frankiewicz, Barbara Imiołczyk, prof. dr hab. Hubert Izdebski, Marzena Kempińska, Jacek Kozłowski, dr hab., prof. UKSW Irena Lipowicz, Andrzej Lubiatowski, Ireneusz Niewiarowski , dr Jan Olbrycht, Marek Olszewski, dr Józef Płoskonka, Andrzej Porawski,  Mariusz Poznański, Janusz Sepioł, prof. dr hab. Mirosław Stec, dr hab. sędzia Jerzy Stępień, Elżbieta Suchocka-Roguska, Włodzimierz Tomaszewski, Janusz Warakomski, Zdzisława Wasążnik, dr hab. Jan Waszkiewicz , Ludwik Węgrzyn , Ryszard Wilczyński, Marek Wójcik, Henryk Wujec, Piotr Zgorzelski.

Ludwik Węgrzyn - prawnik, polityk i samorządowiec. Obecnie, a także w latach 2003-2007 Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. Starosta Bocheński obecnej kadencji, a także w latach 1999-2006. W swojej karierze zawodowej był m.in.: Naczelnikiem Miasta i Gminy Kamień Pomorski, Naczelnikiem, a później Wójtem Gminy Bochnia, sprawował również funkcję Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. W działalności samorządowej na szczeblu krajowym pełnił m.in. funkcje członka Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Rady Zamówień Publicznych, Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Na arenie międzynarodowej długoletni członek Komitetu Regionów Unii Europejskiej.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego jest wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności za:

· działalność w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego;
· wykonywanie zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej;
· za pracę naukową i badawczą dotyczącą zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego.

Odznaka nadawana jest m.in. za szczególne osiągnięcia w pracy w samorządzie, za udział w pracach legislacyjnych, związanych z wprowadzaniem i reformowaniem samorządu terytorialnego w administracji polskiej i organizacjach międzynarodowych, jak i za pracę naukową, badawczą oraz dydaktyczną dotyczącą samorządu.

Odznakę nadaje minister właściwy do spraw administracji publicznej z własnej inicjatywy lub na wniosek odpowiedniego organu.

 

inf.samorzad.pap/sk