kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Kuchnia Dworska – Ekonomik na podium

Kuchnia Dworska – Ekonomik na podium

Dodano: 21.03.2016 10:00 Kuchnia Dworska – Ekonomik na podium
W ubiegłym tygodniu odbył się II Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej im. Hanny Szymanderskiej na Zamku w Dubiecku. II Edycja Dań Dworskiej Kuchni Myśliwskiej.

Podczas festiwalu odbyły się równocześnie dwa konkursy jeden dla profesjonalych kucharzy drugi dla uczniów szkół gastronomicznych i hotelarskich z całej Polski oraz innych krajów Europy.

Organizatorami konkursu byli: Zamek Dubiecko – Michalina &Bogusław Kołcz oraz Fundacja Klubu Szefów Kuchni – Waldemar Hołówka & Janusz Pyra.

Konkurs dla uczniów był dwuetapowy. W pierwszym etapie Komisja powołana przez Organizatora dokonała wstępnej selekcji na podstawie subiektywnej oceny opisu i zdjęcia  potrawy. Drużyna  Ekonomika „Dwa żywioły” zakwalifikowała się do  drugiego etapu. Skład ekipy to uczniowie klasy II Publicznego Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w składzie: Maciej Kurek i Krzysztof Kulig.

Każda dwuosobowa ekipa musiała wykonać potrawę, w której produktem obowiązkowym była polędwiczka wieprzowa w formie dania głównego dla 7 osób, podaną na talerzach zapewnionych przez Organizatora. Czas przygotowania potrawy nie mógł przekroczyć
1 godziny.

Maciek i Krzysiek przygotowali „Polędwiczkę wieprzową otuloną boczkiem na komosie ryżowej o smaku mięty z sosem śliwkowym i sałatką z fenkuła.

Konkurs  kulinarny dla Szkół Gastronomicznych oceniało Jury w składzie Marcin Stańczyk, Konrad Birek i Evgienij Sushko pod przewodnictwem Janusza Pyry na co dzień pełniącego funkcję Executive Chef w Zamku Dubiecko.

Ekipa z Bochni zdobyła III miejsce i otrzymała dyplomy i nagrody m.in. sprzęt gastronomiczny, który na pewno wykorzystają w dalszym doskonaleniu swoich umiejętności gastronomicznych oraz nowymi pomysłami kulinarnymi. Reprezentantów Szkoły przygotowywała pani Aneta Porwisz. Festiwal miał na celu szeroko pojętą edukację adeptów sztuki kulinarnej dotyczącą początków kuchni polskiej wywodzącej się z kuchni myśliwskiej, która  głównie miała miejsce na dworach, pałacach czy w zamkach oraz powrót do tradycji i wykwintności dań szlachecko-magnackich ściśle związanych z tradycjami kuchni myśliwskiej.

Podczas Festiwalu odbył się także „Jarmark Wielkanocny”,  wystawa trofeów myśliwskich, degustacje wyrobów z dziczyzny i nalewek, pokazy kulinarne kuchni myśliwskiej – Live cooking w wykonaniu zawodowych kucharzy, kulinarne fireshow w wykonaniu Mirka Drewniaka oraz  kulinarne warsztaty dla dzieci przeprowadzone przez Szefa Kuchni Łukasza Konika.

W  tegorocznej edycji konkursu wzięły również udział dwuosobowe ekipy kucharzy profesjonalnych, które walczyły o nominację do półfinału Kulinarnego Pucharu Polski.

Uczniom i opiekunowi gratulujemy!

inf.pras/sk