kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Krasnoludki palą śmieci? - hasło tegorocznego Dnia Czystego Powietrza

Krasnoludki palą śmieci? - hasło tegorocznego Dnia Czystego Powietrza

Dodano: 02.11.2009 10:50 Krasnoludki palą śmieci? - hasło tegorocznego Dnia Czystego Powietrza

„Krasnoludki palą śmieci?” - to hasło tegorocznego Dnia Czystego Powietrza, który odbywa się w Polsce 14. listopada. Po raz kolejny akcji patronuje Fundacja Ekologiczna ARKA. Celem tej akcji jest przypominanie jak szkodliwe jest spalanie śmieci w nieprzystosowanych do tego paleniskach domowych.

Podczas takiego spalania emitujemy do atmosfery pyły, które odkładając się w glebie powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze dioksyny i furany -  mówi Wacław Stachura dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bochni. Energia uzyskiwana z takiego spalania jest niewielka, a jakże bardzo może być to szkodliwe dla zdrowia –  dodaje dyrektor.

Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych zwiększa się również ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Palenie śmieci w piecach domowych jest procederem niezwykle masowym pomimo obowiązującego w Polsce zakazu.