kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Konferencja – Kiedy milczenie nie jest złotem

Konferencja – Kiedy milczenie nie jest złotem

Dodano: 20.10.2019 09:00 Konferencja – Kiedy milczenie nie jest złotem
W Bochni odbyła się ogólnopolska konferencja pt. - "Kiedy milczenie nie jest złotem", zorganizowana przez Fundację Mutyzm Wybiórczy Reaktywacja. Spotkanie dotyczyło mutyzmu wybiórczego, który jest zaburzeniem lękowym polegającym na wybiórczości mówienia.

Prelegentami na konferencji byli Kinga Pałka Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Bochni, Katarzyna Krupa nauczycielka szkoły podstawowej nr  2 w Bochni, która pracowała z dzieckiem z mutyzmem wybiórczym, Anna Strzelecka - mama dziewczynki, która pokonała mutyzm wybiórczy oraz rodzice dzieci dotkniętych mutyzmem wybiórczym.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Starostwo Powiatowe w Bochni, Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Bochni oraz Wydawnictwo Harmonia.

Łączna liczba uczestników konferencji wyniosła 110 osób, wśród nich byli Starosta Powiatu: Adam Korta, nauczyciele, dyrektorzy szkół, psychologowie , logopedzi oraz rodzice dzieci z mutyzmem wybiórczym. Każdy z uczestników dowiedział się: czym jest mutyzm wybiórczy,  jakie są czynniki podtrzymujące, jak należy zdjąć presję na mówienie oraz jak wdrażać metodę małych kroków, aby skutecznie pomagać dzieciom w pokonywaniu lęku przed mówieniem.

Wzruszające historie przedstawione przez rodziców, pokazały jaką walkę muszą często stoczyć  z systemem, aby uzyskać właściwą pomoc dla swoich dzieci.  Pani Kinga Pałka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni otrzymała dziś medal od naszej Fundacji. Raz jeszcze dziękujemy za ogromne serce!

Fundacja Mutyzm Wybiórczy Reaktywacja ma na celu pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym dotkniętym mutyzmem wybiórczym oraz innymi zaburzeniami lękowymi. Powstała w czerwcu 2018 roku z inicjatywy rodziców dzieci dotkniętych tym zaburzeniem, aby szerzyć rzetelną wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego, uświadamiać i uwrażliwiać społeczeństwo na problem osób dotkniętych tym zaburzeniem lękowym. Fundacja organizuje szkolenia internetowe, stacjonarne, konferencje, warsztaty a także “spotkania przy kawie” w mniejszych, lokalnych grupach.

Fundacja prowadzi również grupę wsparcia na Facebooku, do grupy należą rodzice, nauczyciele i specjaliści, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie mutyzmu wybiórczego.

Obecnie pod opieką Fundacji znajduje się niemal stu podopiecznych i przybywa ich każdego dnia. Udzielana im pomoc odbywa się bezpłatnie. Otrzymują oni również zniżki na organizowane przez Fundację szkolenia. Na stronie internetowej Fundacji www.mutyzm-wybiorczy.org.pl można znaleźć informacje, artykuły i materiały dotyczące mutyzmu wybiórczego oraz działań Fundacji.