kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Komunikat w sprawie cyfryzacji telewizji

Komunikat w sprawie cyfryzacji telewizji

Dodano: 19.12.2012 09:00 Komunikat w sprawie cyfryzacji telewizji
W związku ze zbliżającym się w Małopolsce przyłączeniem sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy Urząd Wojewódzki informuje o możliwości pojawienia się kanałów płatnych i kodowanych operatorów komercyjnych a także o zmianie kolejności dotychczasowych kanałów po włączeniu naziemnej emisji cyfrowej.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo zasobów częstotliwości.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:
-nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
-poprawę jakości obrazu i dźwięku,
-wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
-równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).

Niektóre odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej umieszczają na liście kanałów płatne i kodowane programy radiowe i telewizyjne. Czasami pojawiają się one na początku listy.
Programy kodowane wchodzą w skład  platformy jednego z operatorów komercyjnych. Nie są one częścią wdrożenia bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

W przypadku pojawienia się na liście kanałów zakodowanych programów, istnieje możliwość utworzenia w telewizorze lub dekoderze cyfrowym własnej listy kanałów, zawierających tylko programy wybrane przez użytkownika.

W razie pytań kontaktować się należy z bezpłatna infolinią dostępną pod numerem 800 007 788 lub skorzystać a elektronicznego formularza kontaktowego dostępnego pod adresem http://www.cyfryzacja.gov.pl/kontakt,31.html .