kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Jubileusz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bochni

Jubileusz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bochni

Dodano: 27.10.2010 00:00 Jubileusz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bochni
W dniu wczorajszym odbyła się uroczystość poświęcona 40 – tej rocznicy powstania Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bochni. Jubileusz ten by łtakże okazją, aby dotąd bezimiennej placówce nadać imię Stefana Szumana.

W uroczystości tej wzięli udział m.in. przedstawiciele Kuratorium Oświaty, władz samorządowych na czele ze starostą bocheńskim Jackiem Pająkiem, przedstawiciele szkół oraz inni zaproszeni goście.

Nowy patron Sztefan Szuman ( 1889-1972) był wybitnym pedagogiem i etykiem, lekarzem oraz psychologiem. Ukończył studia medyczne w Monachium i psychologiczne w Poznaniu. W latach 1928 –1961 był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1946 – 1948 pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Zajmował się badaniem procesów poznawczych u dzieci, szczególnie spostrzegania, myślenia i mowy. Jest autorem prac z zakresu wychowania estetycznego i twórczości dziecka.

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Bochni realizuje misję, której celem jest właściwe ukierunkowywanie dzieci i młodzieży w odnajdywaniu swojego miejsca w świecie i uświadamianiu wszystkim, że jeśli pragniemy porozumienia, musimy zdawać sobie sprawę, że różnimy się od siebie pod względem postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Poradnia została powołana w 1970 r., jako Powiatowa Poradnia Wychowawczo - Zawodowa przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Bochni. Założycielem był mgr Marian Wiśniewski, który sprawował też funkcję pierwszego dyrektora placówki. Celem działalności Poradni było i jest wspomaganie funkcji szkoły oraz rodziny, poprzez min.;diagnozę i psychoedukację.

Mając na uwadze słowa patrona Poradni, że "Człowiek jest istotą, która pod względem umysłowym i duchowym przez całe życie się rozwija" życzymy dalszych sukcesów w pracy, sił i wytrwałości w realizacji założonych celów.