kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Jubileusz 25-lecia WTZ w Proszówkach

Jubileusz 25-lecia WTZ w Proszówkach

Dodano: 01.03.2021 09:00 Jubileusz 25-lecia WTZ w Proszówkach
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Proszówkach świętują dziś 25-lecie swojej działalności. Huczne uroczystości zastąpiła Msza Święta w kościele parafialnym w Proszówkach. Gratulacje Kierownikowi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach Edwardowi Firkowi oraz Adamowi Wyszkowskiego Prezesowi Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Specjalnej Troski „AMICUS HOMINIS” złożył Starosta Bocheński Adam Korta oraz Wicestarosta Ryszard Drożdżak.

Dzięki szczególnej aktywności Stowarzyszenia oraz pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. To dzięki Waszej wytężonej pracy wielu podopiecznych nabyło umiejętności niezbędne do codziennego funkcjonowania - gratulował podczas uroczystości Starosta Bocheński Adam Korta.

Pomysł utworzenia Warsztatu zrodził  się już w początkach lat 90-tych. Na potrzeby nowo tworzonej placówki Bocheńska Spółdzielnia Inwalidów udostępniła swoje pomieszczenia w Proszówkach. 28 lutego 1996 r. wsparciem objęto 20 podopiecznych z terenu miasta Bochnia, Brzesko, Nowy Wiśnicz oraz okolicznych gmin.

W związku z likwidacją Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów od początku 2018 r. Warsztat prowadzony jest w tym samym miejscu przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Specjalnej Troski Amicus Hominis. Aktualnie w zajęciach uczestniczy 45 osób niepełnosprawnych, którym istniejące dysfunkcje uniemożliwiają pełną samodzielność społeczną oraz podjęcie pracy zawodowej.

W wyniku prowadzonej terapii zajęciowej podopieczni tworzą prace artystyczne, które prezentowane są podczas prowadzonych aukcji, wystaw i przeglądów artystycznych. Dochód z ewentualnej sprzedaży przeznaczany jest na cele wyłącznie rehabilitacyjne. Koszty działania Warsztatu pokrywa Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Starostwo Powiatowe w Bochni.

Szczególne słowa uznanie kierujemy do naszych drogich uczestników warsztatowych zajęć. Od lat zachwycamy się waszymi pracami i ich poziomem artystycznym. Życzymy pomyślności w realizacji prowadzonych przedsięwzięć, a także niesłabnącego zapału do podejmowania nowych wyzwań – życzył Starosta.