kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » JUBILEUSZ 25 LAT WSPÓLNOTY WIARA I ŚWIATŁO W BOCHNI I OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA

JUBILEUSZ 25 LAT WSPÓLNOTY WIARA I ŚWIATŁO W BOCHNI I OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA

Dodano: 09.04.2018 10:00 JUBILEUSZ 25 LAT WSPÓLNOTY WIARA I ŚWIATŁO W BOCHNI I OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA
W tym roku mija 25 lat od powstania pierwszej w Bochni Wspólnoty Wiara i Światło. Z Bożą pomocą oraz osobami, które nie chciały zostać obojętne na los osób niepełnosprawnych w 1993 roku rozpoczęła spotkania grupa przynależąca do Międzynarodowego Ruchu Wiara i Światło. Lokalnie o nazwie Mikołajki i Gumisie, potem Pawełki i Janki… cztery wspólnoty, gdzie swoje miejsce na ziemi mogło odnaleźć wiele osób. To historia, którą trzeba opowiedzieć, ludzie, których warto poznać, chwile, które trzeba przeżyć.

 

W związku z tą rocznicą, uroczystości Jubileuszu połączone są z Ogólnopolską Konferencją Naukową pt. WSPÓLNOTA MIEJSCEM ROZWOJU OSOBY, której organizatorem jest Katedra Pedagogiki Chrześcijańskiej KUL. Powstała również niezwykle interesująca książka pt. „Nieoceniona wartość osoby 25 lat Wspólnoty Wiara i Światło w Bochni” pod redakcją naukową ks. Andrzeja Jasnosa i s. Marii Loyoli Opieli. Będzie można ją zakupić podczas konferencji. Nie zabraknie również stoiska informacyjno - promocyjnego PFRON dotyczącego programu "Aktywny samorząd" oraz punktu informacyjnego PCPR w Bochni. Będziemy mogli podziwiać też prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach oraz uczestników Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Bochni. Serdecznie więc zapraszamy rodziców, katechetów, pedagogów, kapłanów, specjalistów oraz wszystkie osoby, którym bliska jest tematyka życia osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich życie duchowe, rodzinne czy też właśnie przynależność do grup parafialnych i społecznych.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Spotkanie ma charakter otwarty, a uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia potwierdzające udział.

14 kwietnia 2018 roku (sobota) w Oratorium św. Kingi (przy Bazylice) o 9.00 rozpocznie się pierwsza część obchodów Jubileuszu, a podczas konferencji przedstawiciele różnych uczelni wygłoszą wartościowe prelekcje.
Drugą część świętowania rozpocznie uroczysta Msza święta w Bazylice pod przewodnictwem ks. bp Andrzeja Jeża, która będzie celebrowana wraz z zaproszonymi księżmi związanymi z Wiarą i Światłem. Po Eucharystii, ponownie w Oratorium św. Kingi, nastąpi podsumowanie pierwszej części konferencji oraz spektakl pt. „Pod skrzydłami aniołów” w wykonaniu członków Wspólnoty GUMISIE.

Zakończenie przewidziane jest na godz. 15.00.

Patronat honorowy tych uroczystości objął Ks. Bp Andrzej Jeż Biskup Tarnowski.

Swoim patronatem objęli również: Józefa Szczurek-Żelazko Poseł na Sejm RP, Krzysztof Michałkiewicz – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Marta Mordarska – Dyrektor PFRON Oddział w Krakowie, Prof. dr hab. Bogusław Śliwerski – Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, Ks. dr hab. Andrzej Kiciński, prof. KUL – Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia, Ludwik Węgrzyn – Starosta Bocheński.

Patronat medialny – m.in. TVP3 Kraków.

To niezwykłe wydarzenie jest darem, za który trzeba podziękować. Podziękować przede wszystkim modlitwą, (wspólna Eucharystia w Bazylice) ale i swoją obecnością. Dlatego już teraz zapraszamy na nasz Jubileusz, spotkajmy się - tak po prostu.

Wszelkie informacje i szczegóły dostępne są na plakatach, facebooku oraz nowej stronie internetowej www.gumisiebochnia.pl

PROGRAM KONFERENCJI

Oratorium Św. Kingi w Bochni, Plac Świętej Kingi 9

Godzina 830-900  Rejestracja uczestników

Godzina 900 Otwarcie konferencji ks. Ryszard Podstołowicz –Kustosz Bazyliki Mniejszej św. Mikołaja

Wystąpienia prelegentów:

dr hab. Ewa Domagała-Zyśk, prof. KUL  – Wymiary budowania wspólnoty w pedagogice Jeana Vaniera

dr Aneta Rayzacher-Majewska (UKSW) – Niezastąpiona rola rodziców osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ich integralnym rozwoju

ks. dr hab. Jacek Siewiora, prof. MWSE –Odczytanie niepełnosprawności w duchu wiary

s. dr hab. Maria Loyola Opiela, prof. KUL – Wczesna edukacja dziecka z niepełnosprawnością intelektualną szansą jego integralnego rozwoju i wychowania

dr Andrzej Grudziński (AIK) – Starość jako etap życia człowieka w rozumieniu Jeana Vaniera

ks. dr Tadeusz Michalik (WTST UPJP II) – Ochrona dziecka z niepełnosprawnością intelektualną przed przemocą seksualną

mgr Marta Mordarska (Dyrektor PFRON Oddział w Krakowie) – Zadania Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - wsparcie organizacji i osób - program "Aktywny samorząd"

mgr Józefa Szczurek-Żelazko – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

PRZERWA KAWOWA:  godz. 1030-1045

mgr Joanna Wołos (KUL) – Koncepcja wychowania wspólnotowego Jeana Vaniera

ks. dr Damian Fleszer (PWT) – Rola kapelana we Wspólnocie Wiara i Światło

ks. Tomasz Janik (AGH) – Człowiek jako najważniejszy kapitał wspólnoty

ks. mgr lic. Sebastian Musiał (UW) –  Dyskurs o nazywaniu, czyli jak doszliśmy do »osoba z«

ks. mgr  lic. Andrzej Jasnos (KUL) – Relacyjność osób we Wspólnocie Wiara i Światło

SESJA POSTEROWA

Godzina 11:45 ZAKOŃCZENIE PIERWSZEJ CZĘŚCI KONFERENCJI

Godzina 12:00 Uroczysta Msza Święta w Bazylice Świętego Mikołaja

Godzina 13:30 OTWARCIE II CZĘŚCI KONFERENCJI

ks. Zbigniew Szostak – pierwszy kapelan Wspólnoty Wiara i Światło w Bochni

ks. Tomasz Cwenar – obecny kapelan Wspólnoty Wiara i Światło w Bochni

Spektakl pt.: Pod skrzydłami aniołów w wykonaniu członków Wspólnoty Wiara i Światło „Gumisie” według scenariusza mgr Agnieszki Kani

 

kh