kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Jan Twardowski patronem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni

Jan Twardowski patronem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni

Dodano: 15.10.2010 12:00 Jan Twardowski patronem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni
Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bochni ma już swojego patrona. Jest nim poeta ks. Jan Twardowski – ceniony za swoją twórczość, zarówno w kręgach kościelnych, jak i środowiskach laickich. Przepiękna, bliska codziennego życia poezja, od dziś będzie częściej towarzyszyć uczniom. Uroczystość nadania imienia oraz poświęcenia sztandaru odbyła się w okresie przypadającego Święta Edukacji Narodowej.

Wzięli w niej udział przedstawiciele kuratorium, powiatu, miasta, sąsiednich gmin oraz instytucji, które współpracują z Ośrodkiem. Nie zabrakło też przyjaciół poety oraz osób, które znały go osobiście. Patron szkoły powinien wskazywać kierunek rozwoju młodego człowieka. Ma być wzorem do naśladowania. Ksiądz Jan Twardowski to doskonały wybór. Jego poezja, sposób życia i postrzegania otaczającego świata z pewnością ułatwią kształtowanie właściwych postaw wśród uczniów – te słowa wielokrotnie padały z ust zaproszonych gości.

A jaki był ksiądz Twardowski? O tym opowiadał prof. Tadeusz Olszewski, który przyjaźnił się z poetą przez ponad czterdzieści lat. Barwna, pełna anegdot opowieść traktowała o faktach z życia codziennego, których nie sposób przeczytać w bibliograficznych opracowaniach. Wzruszający list nadesłał uczeń poety, warszawski chirurg – prof. Krzysztof Bielecki, Nie zabrakło też bocheńskich akcentów. Swoimi wspomnieniami dzielił się ks. prof. Jan Łach, który pracując na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wielokrotnie spotykał się z księdzem Twardowskim. Anna Stolarczyk opowiadała o kulisach autorskiego spotkania z poetą, które jedenaście lat temu zorganizowała w bocheńskiej bibliotece, natomiast mieszkający w Borku artysta - rzeźbiarz  Zbigniew Ważydrąg swoją opowieść zilustrował rysunkami siostrzenicy, które znalazły się w jednym z wydawnictw wierszy księdza Twardowskiego.

Okolicznościową wystawę dotyczącą historii szkoły i jej patrona wzbogaciły liczne pamiątki przekazane przez zaproszonych gości. Szkoła otrzymała też ozdobny akt nadania imienia, który odczytał Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Rozenbajgier.

Znakomitym podsumowaniem uroczystości było przedstawienie, które przygotowali uczniowie ośrodka. Przygotowania do formalnego wystąpienia z wnioskiem o nadanie imienia rozpoczęły się już na początku poprzedniego roku szkolnego. Podczas lekcji wychowawczych i zajęć bibliotecznych nauczyciele przedstawiali sylwetki wybitnych osób, których cechy osobowe i dokonania stanowią wzór godny do naśladowania. Wybór patrona konsultowany był też z rodzicami oraz nauczycielami. W marcu zdecydowano, że patronem ośrodka będzie ksiądz Jan Twardowski. – Była to decyzja uczniów, rodziców i nauczycieli. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ Patron przez wiele lat uczył w szkole dla dzieci niepełnosprawnych – wyjaśnia Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni.

Zgodnie z procedurą związaną z nadaniem imienia dyrekcja szkoły wystąpiła do organu prowadzącego o podjęcie uchwały podczas sesji Rady Powiatu. Etap przygotowań zakończyła dwudniowa wycieczka szlakiem miejsc związanych z księdzem Janem Twardowskim. To właśnie wówczas uczniowie poznali przyjaciela i sąsiada księdza, organistę kościoła sióstr Wizytek w Warszawie – prof. Tadeusza Olszewskiego, który z mieszkania poety stworzył swoistą izbę pamięci.

Początki Ośrodka Szkolno – Wychowawczego sięgają 1962 roku. Wówczas przy Szkole Podstawowej Nr 1 został utworzony oddział specjalny. Pięć lat później klasy dla uczniów niepełnosprawnych przeniesiono do Szkoły Podstawowej nr 4. W 1969 roku utworzono szkołę specjalną, lokalizując ją w budynku przy ulicy Gipsowej, gdzie obecnie mieści się Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. Uczniowie mieli możliwość kształcenia się tylko w zakresie szkoły podstawowej. W 1978 roku Kurator Oświaty i Wychowania w Tarnowie powołał  Państwowy Zakład Wychowawczy obejmujący podstawową szkołę specjalną i miejsce zamieszkania dojeżdżających uczniów, wydzielone w części internatu Zespołu Szkół Budowlanych. Następnie placówka została przeniesiona do wyremontowanego budynku po Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Stasiaka. Do dziś się tam się znajduje, a tuż obok mieści się internat.

Obecnie oferta edukacyjna wygląda jednak zupełnie inaczej niż w chwili powstania szkoły. Kilka lat temu szkolnictwo specjalne zyskało nowy wymiar, podobny do wzorców europejskich. Uczniowie niepełnosprawni w stopniu lekkim uczą się w szkole podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkole zawodowej (kucharz, stolarz, murarz, technolog robót wykończeniowych). Najlepsi mogą kontynuować naukę w Ogólnokształcącym Liceum Uzupełniającym.

Uczniowie niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym, w budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego, poznają wiedzę o otaczającym świecie, uczą się, jak samodzielnie funkcjonować w dorosłym życiu. Etapy nauki to szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Ponadto, dla najmłodszych, jest wczesne wspomaganie rozwoju od chwili wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole. Terapia logopedyczna, psychologiczna, pedagogiczna i rehabilitacja prowadzone są w wymiarze dwóch godzin w tygodniu.

Ośrodek dysponuje dobrym zapleczem m.in. salą doświadczania świata, gabinetem do terapii SI, pracownią komputerową i multimedialną salą językową. Program nauczania dostosowany jest do możliwości intelektualnych uczniów.

Warunkiem przyjęcia do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni jest uzyskanie skierowania z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, która znajduje się w miejscu, gdzie ponad trzydzieści lat temu mieścił się pierwszy budynek szkoły.