kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Jak postępować z terenem zalanym przez powódź?

Jak postępować z terenem zalanym przez powódź?

Dodano: 26.05.2010 10:00
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni w związku z licznymi pytaniami dyrektorów przedszkoli, szkół oraz innych obiektów użyteczności publicznej informuje w jaki sposób postępować z terenami zalanymi przez powódź:

1. Naturalnym sprzymierzeńcem do oczyszczenia tych terenów jest deszcz padający w małych ilościach. Dochodzi do zmywania powierzchni i odpływu wód do kratek ściekowych (kanalizacji).
2. Zbieranie osadów mułów przy pomocy sprzętu (grabie, miotły, łopaty) musi odbywać się w rękawiczkach jednorazowego użytku, a następnie składowanie ich do pojemników na śmieci- stamtąd firmy oczyszczające wywiozą je na składowisko.
3. Tereny które były przeznaczone pod uprawę warzyw, kwiatów itp. należy przekopać co spowoduje zmniejszenie zagrożenia, poprzez zwiększenie aeracji gleby i zmniejszenie przez to ilości drobnoustrojów na ich powierzchni.
4. Boiska w zależności od rodzaju nawierzchni – sztuczna trawa, asfalt, tartan należy dokładnie zmywać wodą ze środkami myjąco-dezynfekującymi ogólnodostępnymi. W przypadku boisk trawiastych należy wstrzymać ich eksploatację do czasu dokładnego wypłukania zanieczyszczeń przez wody opadowe. Zabiegi koszenia i grabienia przyspieszą mineralizacje zanieczyszczeń.
5. Piaskownice - należy bezwzględnie wymienić piasek po uprzednim myciu i dezynfekowaniu komory piaskownicy.
6. Wszelkie urządzenia znajdujące się na placach zabaw i na „zielonych salach gimnastycznych” należy poddać gruntownemu myciu i dezynfekowaniu - jeżeli ich stan techniczny pozwala na ich dalszą bezpieczną eksploatację.