kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Izabela Piwowarczyk podąża śladami Tischnera

Izabela Piwowarczyk podąża śladami Tischnera

Dodano: 19.03.2009 15:00

11. marca b.r. Izabela Piwowarczyk z Zespołu Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie ,,Tischnerowskie Ślady” organizowanym w Wadowicach. Temat tegorocznego konkursu dotyczył zagadnienia ,,Ojczyzny” w pismach Księdza Profesora Józefa Tischnera. Dla Izabeli to nie tylko poważne wyzwanie konkursowe, ale przede wszystkim okazja do wspólnego czytania i rozumienia dzieł swego Patrona razem z ,,Rodziną Szkół Tischnerowskich” i młodzieżą szkół biorących udział w konkursie.

Organizowany przez Zespół Szkół Nr 3 w Wadowicach Ogólnopolski Konkurs ,,Tischnerowskie ślady”, propagujący życie i twórczość wybitnego filozofa Księdza Profesora Józefa Tischnera zainaugurował brat - Pan Kazimierz Tischner oraz rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. prof. Józefa Tischnera Jarosław Gowin. Nagrodą główną okazał się bowiem indeks na jeden z trzech wybranych kierunków na WSE w Krakowie. Izabela Piwowarczyk uzyskała III miejsce wśród reprezentantów dziewięciu szkół z całej Polski. Temat konkursu dotyczył zagadnienia ,,Ojczyzny” w pismach Księdza Profesora Józefa Tischnera. Na liście lektur znalazły się ważne dzieła Księdza Profesora m.in. ,,Etyka Solidarności”, ,,Polski młyn”, ,,Historia Filozofii po góralsku”, ,,Myślenia według wartości”, a także piękny esej Księdza Profesora ,,Polska jest Ojczyzną”. Pytania konkursowe dotyczyły interpretacji trudnych zagadnień filozoficznych oraz znajomości biografii Księdza Profesora Józefa Tischnera w szerokich kontekstach historycznych. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach: części pisemnej ( i w tej Izabela uzyskała najwyższą ilość punktów) oraz w części ustnej, stanowiącej niemałe wyzwanie, bo pytania opracowane są przy współpracy Rady Programowej Instytutu Myśli Tischnera oraz pracowników naukowych Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W komisji konkursowej zasiadł m.in. Wojciech Bonowicz, autor świetnej monografii opowiadającej o życiu i twórczości Księdza Profesora Józefa Tischnera, redaktor wielu dzieł Księdza Profesora ukazujących się w ,,Znaku”.
Izabela interesuje się
filozofią Księdza Profesora Józefa Tischnera od klasy pierwszej. W roku szkolnym 2007 /2008  po razpierwszy wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie ,,Tischnerowskie ślady”, zajmując trzecie miejsce wśród dwunastu reprezentantów szkół z całej Polski. W obecnym roku szkolnym wzięła już udział w Ogólnopolskim Konkursie Filozoficznym ,,Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy”, napisała pracę pt. ,,Z Księdzem Tischnerem myśląc o wolności” i wygłosiła prezentację w Łodzi podczas  konkursu oratorskiego, zdobywając Nagrodę Państwa Tischnerów. Uczestniczy również w ciekawych ,,Majówkach Filozoficznych Młodych” na Wyższej Szkole Europejskiej w ramach obchodów ,,Dni Tischnerowskich” w Krakowie.