kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Inwestycje realizowane przez starostwo

Inwestycje realizowane przez starostwo

Dodano: 27.09.2011 11:00 Inwestycje realizowane przez starostwo
Most w Żegocinie oraz "schetynówka" przebiegająca przez południową część powiatu bocheńskiego to obecnie największe inwestycje realizowane przez starostwo.

Most w Żegocinie  to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców, przede wszystkim jest to skrót na sądeczczyzne, ale również jest to droga dojazdowa do szkoły.  Wraz z nowym mostem zmieni się również nośność, stary most posiadał nieskie parametry i ograniczenie do 5 ton, nowy zaś budowany jest w zaawansowanej  technologii i posiada ograniczenie do 30 ton.

Zakres prac obejmie rozbiórkę istniejącego oraz budowę nowego mostu, przebudowę drogi, dojazdów, rowu melioracyjnego, umocnienie brzegu potoku Saneckiego oraz regulację wysokościową studzienek teletechnicznych i kanalizacyjnych.

Nowy most w Żegocinie ma być gotowy do końca października zaś całość prac zakończy się w  listopadzie br.

Budowa mostu jest możliwa dzięki otrzymanej przez Powiat promesie z MSWiA na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w wysokość  2 750 000 zł .  Całkowity koszt budowy to kwota prawie 1,8 mln złotych z czego wkład Powiatu Bocheńskiego to kwota 260 tysięcy złotych.

Realizowana przez Powiat kolejna ważna inwestycja to tzw. schetynówka polegająca na  przebudowie ciągu dróg powiatowych Uszew - Nowy Wiśnicz - Nieznanowice oraz Siedlec – Stradomka – Nieznanowice. Modernizacja dróg w południowej części powiatu przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak również użytkowników dróg.

Inwestycja ta podzielona została na trzy etapy i realizowana jest na terenie trzech gmin: Nowy Wiśnicz, Bochnia oraz Łapanów.

W Gminie Bochnia obecnie trwa przebudowa skrzyżowania w Zawadzie polegająca na budowie chodników z kanalizacją deszczową, wykonaniu nowej nawierzchni, nowych przejść dla pieszych oraz remoncie istniejącej zatoki autobusowej. Wykonana zostanie również nawierzchnia z umocnieniem poboczy i konserwacją rowów w Nieszkowicach Wielkich,  Zawadzie i Nieprześni – mówi Adam Korta Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

W Gminie Nowy Wiśnicz m.in. wybudowany zostanie chodnik z kanalizacją deszczową w Starym i Nowym Wiśniczu, powstanie nowa nawierzchnia wraz z umocnieniem poboczy w Kobylu, Starym i Nowym Wiśniczu, przebudowanych zostanie także 7 zatok autobusowych w Kobylu.

W Gminie Łapanów  powstanie nowa nawierzchnia wraz z umocnieniem poboczy i konserwacja rowów w Sobolowie i Chrostowej, chodnik i zatoka autobusowa w Sobolowie.

Przebudowane zostanie również skrzyżowanie na skrzyżowanie skanalizowane poprzez poszerzenie jezdni, wykonanie barier sprężystych, budowę zatoki autobusowej, budowę wysepki oraz malowanie linii na skrzyżowaniu oraz budowę ścieżki rowerowej w Sobolowie.Powstanie także nowy chodnik z kanalizacją deszczową i zatokami autobusowymi  w Chrostowej.

 

Łącznie wykonanych zostanie około 9 km nawierzchni asfaltowej, prawie 3,5 km chodników i ścieżek rowerowych, wyremontowanych zostanie także 13 zatok autobusowych. Inwestycja ta obejmuje także umocnienie poboczy na długości około 9 km oraz konserwację rowów i poboczy na długości prawie 6 km – wylicza Jacek Pająk starosta bocheński.

Całkowity koszt inwestycji realizowanej w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008 – 2011 wynosi ponad 5,6 mln złotych.
Uzyskane przez Powiat dofinansowanie to ponad 2,7 mln złotych. Zaangażowanie własnych środków z budżetu powiatu to kolejne 2,3 mln złotych. Do realizacji tego istotnego dla mieszkańców powiatu zadania udało się zaprosić do wsparcia finansowego również Gminę Bochnia: 305 242,49 zł  i Gminę Łapanów: 380 488,84 zł. Miasto i Gmina Nowy Wiśnicz zobowiązała się finansowo lecz do dnia dzisiejszego nie wywiązała się z umowy (wsparcie: 0,00 zł).

 

sw