kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Integracja poprzez zabawę

Integracja poprzez zabawę

Dodano: 10.10.2008 00:00 Integracja poprzez zabawę

Ponad dwustu młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie wzięło udział w II Pikniku Rodzinnym, który w Centrum Aktywnego Wypoczynku "Borek" zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bochni. W promieniach jesiennego słońca były koncerty, wystawy i konkursy.
Prezentacja została przygotowana z myślą o rodzicach i sponsorach, którzy wspierają działalność szkoły, ale nadrzędnym celem imprezy była integracja ze środowiskiem lokalnym. Wychowankowie bocheńskiego ośrodka powinni z niej wynieść umiejętność jak najlepszego odnajdywania się w świecie dorosłych. Integracja jest w tym przypadku rzeczą nieodzowną, a najlepiej integrować się poprzez wspólną zabawę, występy przed publicznością i prezentację swoich osiągnięć.
Tak właśnie było podczas pikniku. Uczniowie z pasją prezentowali swoje talenty. Gromkie brawa otrzymał program artystyczny przygotowany przez wychowanków internatu, którzy zaprezentowali żartobliwe interpretacje znanych szlagierów polskiej piosenki. Natomiast do lektury mitologii greckiej zaprosili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, przedstawiając doskonałą pantomimę pt. „Miłość wszystko zwycięża”. Były też konkursy i gry sprawnościowe, które przygotowali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Łapczycy.
Uczestników pikniku zachwycały wykonane z niezwykłą precyzją prace plastyczne, przygotowane na konkurs „Pani Jesień dary niesie”. Te unikatowe dzieła potwierdzają tezę, że życiowe dysfunkcje często rekompensuje talent, w tym przypadku plastyczny. - Staramy się nie narzucać uczniom określonych technik. Dzieci robią to, co lubią i w czym czują się mocne. Liczy się przede wszystkim wkład pracy i zaangażowanie. Zajęcia plastyczne mają uwrażliwiać na piękno, uczyć cierpliwości i doskonalić sprawność manualną - twierdzi Teresa Jaszczyńska, dyrektor SOSW w Bochni.
Wyboru najlepszych prac dokonała komisja konkursowa w składzie: Jacek Pająk – starosta bocheński, Izydor Puścizna – prezes Małopolskiego Związku Osób Niepełnosprawnych, Teresa Jaszczyńska – dyrektor SOSW oraz Agnieszka Kędra – instruktor WTZ Proszówki.
Później była już tylko zabawa – w rytmie muzyki zespołu "Bellcanto", który już po raz kolejny zagrał charytatywnie dla uczniów ośrodka. W organizację pikniku włączyło się też Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku, Firma Przewozowa "Fares" oraz Urząd Gminy Rzezawa. Dodajmy, że wśród uczestników pikniku byli też podopieczni Domu Pomocy Społecznej oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni.