kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Informacja o zwrocie środków za karty pojazdów

Informacja o zwrocie środków za karty pojazdów

Dodano: 07.05.2010 11:00
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Bochni radni przychylili się do wniosku Starosty Bocheńskiego Jacka Pająka o wypłacanie środków za karty pojazdu na drodze ugody, gdyż dotychczasowa droga sądowa generuje wysokie koszty dla budżetu powiatu.

Sprawa dotyczy aut przywiezionych w latach 2003- 2006 z Unii Europejskiej zarejestrowanych w Starostwie Powiatowym w Bochni. Importerzy pojazdów uiszczali w momencie rejestracji pojazdu sprowadzanego z zagranicy kwotę 500 zł- zgodnie z rozporządzeniem z dnia 28.lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu. Jednakże 17. stycznia 2006 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, iż rozporządzenie to nie było zgodne z Konstytucją RP i przepisami ustawy o ruchu drogowym. Zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis utracił moc prawną z dniem 1.maja 2006 r. 

Mieszkańcy, którzy występują o zwrot  na drodze sądowej są pokrzywdzeni, gdyż nie dostają  pełnej kwoty 425 zł, lecz jedynie jej część, co wynika z potrzeby opłacenia pośrednika.  Nie bez znaczenia jest to również dla budżetu powiatu, z uwagi na koszty związane z postępowaniem sądowym oraz odsetkami.  Wypłacanie tych środków „od ręki” będzie więc korzystne dla obu stron –
mówi starosta bocheński Jacek Pająk. Dodaje, że szacunkowe koszty jakie z tego tytułu będzie musiał ponieść powiat to kwota około 2,5 miliona złotych.

W chwili obecnej Starostwo Powiatowe w Bochni wystąpiło z prośbą o interpretację do Regionalnej Izby Obrachunkowej. W momencie otrzymania odpowiedzi, wszystkie potrzebne informacje o tym jak będzie wyglądała procedura znajdą się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Bochni.