kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Informacja o sytuacji na terenie powiatu bocheńskiego.

Informacja o sytuacji na terenie powiatu bocheńskiego.

Dodano: 15.10.2009 00:00

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej  informuje o sytuacji na terenie powiatu związanej z intensywnymi opadami śniegu oraz o prowadzonych działaniach ratowniczych.
W okresie  14 – 15 października na terenie powiatu wystąpiły intensywne opady śniegu  i deszczu połączone z silnym wiatrem. Sytuacja ta spowodowała powstanie szeregu  zagrożeń i uszkodzeń w infrastrukturze.
W wymienionym okresie Państwowa Straż Pożarna w Bochni oraz Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu prowadziły łącznie 33 akcje ratownicze, polegających głównie na:
- udrażnianiu szlaków komunikacyjnych,
- usuwanie zagrożeń ze strony uszkodzonych drzew,
- usuwanie zagrożeń związanych z uszkodzeniami budynków,
- usuwaniu skutków wypadków drogowych.
Prowadzone akcje ratownicze doprowadziły do udrożnienia i przejezdności wszystkich ważniejszych szlaków komunikacyjnych.
Obecnie  ( na godz. 13:30) prowadzonych  jest  6 akcji ratowniczych:
- 4 udrażniania szlaków komunikacyjnych,
- 1 zasilanie obiektów w energię elektryczną,
- dokonano oceny zagrożeń ze strony uszkodzonych drzew na terenie Cmentarzu w Nowym Wiśniczu, sytuacja nie wymaga natychmiastowych działań, teren zabezpieczono taśmą ostrzegawczą,
- 1 akcja polegająca na zapewnieniu dostarczania energii elektrycznej do firmy ZAMVINEX
w Łąkcie Górnej – lokalizacja i usuwanie przyczyny uszkodzeń linii przesyłowej tj.
ułamanych konarów i drzew. W akcji uczestniczy 40 strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Ponadto wspólnie we współpracy z Wojewódzkim Centrum Zaczadzania Kryzysowego
pozyskano wykaz podmiotów posiadających agregaty prądotwórcze o mocy ponad 150kV. Wykaz przekazano do firmy ZAMVINEX, która dokonała wyboru agregatu zgodnego  z potrzebami do wykonania awaryjnego zasilania chłodni.

Zgodnie z informacją uzyskaną od P. Dyrektora Zakładu Energetycznego w Bochni intensywne opady śniegu doprowadziły ponadto do znacznych uszkodzeń linii przesyłowych energii elektrycznej.  W związku z masową  skalą  zjawiska,
mimo intensywnych działań służb elektroenergetycznych, utrzymują się braki w dostarczeniu energii elektrycznej na terenie gmin Lipnica Murowana, Żegocina, Łapanów, Nowy Wiśnicz, Bochnia.  
W zależności od sytuacji meteorologicznej, usunięcie głównych uszkodzeń planowane jest do późnych godzin wieczornych dnia dzisiejszego tj. 15 października. Ostateczne usunięcie wszystkich powstałych uszkodzeń planowane jest do dnia 17 października br.
P. Dyrektor Zakładu Energetycznego w Bochni – wystosuje pismo o zakazie samodzielnego włączania agregatów prądotwórczych  przez odbiorców. Komunikat ten zostanie przekazany do wszystkich gmin za pomocą łączności lub gońcem przez Państwową Straż Pożarną.
Poinformował ponadto, że na chwilę obecną istnieje potrzeba kontynuowania prowadzonych akcji w ramach zapewnienia dostaw prądu elektrycznego, natomiast nie istniej potrzeba angażowania dodatkowych sił straży pożarnej.

Występują również problemy z łącznością telefoniczną, zarówno stacjonarną, jak również komórkową na terenie gmin zlokalizowanych na południu powiatu tj. gmin Lipnica Murowana, Żegocina, Łapanów, Nowy Wiśnicz.