kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » ILO na zajęciach z chemii i biologii na UJ

ILO na zajęciach z chemii i biologii na UJ

Dodano: 27.04.2018 13:00 ILO na zajęciach z chemii i biologii na UJ
W ramach podpisanej przez nasze I liceum umowy o współpracy z Wydziałem Chemii UJ, rozpoczął się z uczniami klas drugich kolejny cykl wyjazdów na zajęcia laboratoryjne.

W bieżącym roku akademickim Wydział Chemii został przeniesiony z budynku przy ul. Ingardena do nowej siedziby zbudowanej na krakowski Ruczaju stanowiąc ostatni element budowanego tam Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzież uczestniczyła już w zajęciach obejmujących zagadnienia z zakresu podstawowych czynności laboratoryjnych -  przygotowywanie roztworów o określonym stężeniu procentowym i molowym, zobojętnianie roztworu wodorotlenku roztworem kwasu, badanie wpływu pH roztworu na zabarwienie błękitu bromotymolowego. Do ćwiczeń laboratoryjnych uczniowie są przygotowywani w szkole. Młodym chemikom życzymy wytrwałości w poszerzaniu wiedzy chemicznej i satysfakcji z dobrze wykonanych zadań analitycznych.

Uczniowie ILO w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna biorą udział w zajęciach na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już po raz kolejny wzięliśmy udział w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Biologii UJ. Tym razem mieli okazję dokonać preparacji świerszcza, co nie było łatwym zadaniem. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pracowni oraz pomocy wykładowców mogliśmy zgłębić tajniki budowy anatomicznej świerszcza jako przedstawiciela owadów, które do tej pory znaliśmy tylko z podręcznika do biologii. Okazało się również, że stawonogi, które nas otaczają są niemalże mikroskopijnej wielkości w porównaniu z olbrzymimi skrzypłoczami, krocionogami i kikutnicami, które oglądaliśmy w pracowni bezkręgowców. Podobno dla Nich ‘"chmurowiczów’’, uczniów ,,biol-chemów" było to naprawdę wielkie przeżycie :)

kh