kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » III edycja Powiatowego Konkursu Historycznego o Rotmistrzu Pileckim

III edycja Powiatowego Konkursu Historycznego o Rotmistrzu Pileckim

Dodano: 02.10.2020 08:00 III edycja Powiatowego Konkursu Historycznego o Rotmistrzu Pileckim
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce, odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia”, organizowana przez Stowarzyszenie Moc Radości w Jodłówce.

Konkurs został zorganizowany w ramach zadania publicznego pn. Lekcja patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim,  współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do konkursu zgłosiło się 10 szkół z terenu powiatu bocheńskiego, przy czym z powodu koronawirusa w konkursie udział wzięło 13 uczniów z klas IV-VIII, reprezentantów 8 szkół podstawowych tj. PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach, ZSG im. Henryka Sienkiewicza w Bogucicach, SP nr 5 im. Jana Matejki w Bochni, SP im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, PSP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce, SP nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni, SP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Damienicach oraz SP im. Gen. Józefa Bema w Pogwizdowie.

Nad przebiegiem konkursu czuwała jego pomysłodawczyni i koordynatorka Pani Wanda Janta – nauczyciel historii oraz komisja w składzie:
1) dr Marcin Chorazki – przewodniczący (IPN o/Kraków)
2) mgr Ireneusz Sobas – członek (Starostwo Powiatowe w Bochni)
3) mgr Janusz Paprota – członek (nauczyciel, historyk, regionalista)

Uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 50 zadań, z którego można było uzyskać maksymalnie 57 punktów.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce –  Dominik Jeziorek – SP nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Bochni – 48 pkt
II miejsce –  Krzysztof Sroga – PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach – 46 pkt
II miejsce –  Klara Sułek – SP im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu – 46 pkt
Wyróżnienie – Piotr Dobranowski – PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach – 44 pkt
Wyróżnienie –  Julia Tylek – SP nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni – 44 pkt

Laureaci otrzymali nagrody sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz przekazane przez naszych parterów tj. IPN Oddział w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Powiat Bocheński.

Wśród nagród znalazły się też prawdziwe perełki, które Pani Wanda Janta zdobyła specjalnie dla laureatów konkursu. Należą do nich płyty zespołu FORTECA, który w konwencji rockowej porusza tematykę historyczno – patriotyczną oraz najnowsza książka brytyjskiego dziennikarza Jacka Fairweathera pt. „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego” ze specjalną dedykacją i autografem autora dla laureatów konkursu.