kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » I LO świętowało 200-lecie

I LO świętowało 200-lecie

Dodano: 13.06.2017 11:00 I LO świętowało 200-lecie
I Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni świętowało w dwusetną rocznicę założenia. Obchody patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Założone w 1817 r. przez bocheńskiego proboszcza Piusa Riegera gimnazjum, obecnie liceum, funkcjonuje bez przerw do dzisiaj, nie przerwało swojej działalności nawet w czasie II wojny światowej, gdy jego nauczyciele zorganizowali system tajnego nauczania na terenie Bocheńszczyzny. Prologiem do obchodów było otwarcie 8 czerwca w gmachu Muzeum Bocheńskiego im. Stanisława Fischera (przed laty profesora I Liceum) wystawy „Więcej niż szkoła” poświęconej historii i znaczeniu  I Liceum.

Główne uroczystości rozpoczęły się 9 czerwca akademią, w czasie której wystąpili zaproszeni goście reprezentujący władze samorządowe i oświatowe. Zarys historii i znaczenia szkoły dla regionu w swoim wystąpieniu nakreślił Starosta Bocheński p. Ludwik Węgrzyn. Po nim przemawiali min. Burmistrz Bochni p. Stefan Kolawiński i Dyrektor tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty p. Artur Puciłowski. Następnym punktem uroczystości było wręczenie osobom dla szkoły wybitnie zasłużonym  Medalu 200-lecia I Liceum w Bochni.

Po oficjalnych wystąpieniach uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć scenki z historii szkoły przedstawione przez jej obecnych uczniów i zwiedzić wystawę przygotowana przez bocheński oddział Archiwum Narodowego w Krakowie. Otwarcie ekspozycji powiązane było z promocją wydanej przez Archiwum Narodowe Kroniki szkoły z lat 1817-1904. Wystawę można było zwiedzać degustując zaserwowany gościom „tort dwustulecia”. Dopełnieniem części oficjalnej był koncert pianistyczny wybitnego wychowanka szkoły Jakuba Kuszlika, który miał miejsce w bocheńskiej Bazylice św. Mikołaja.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się od godzin porannych zwiedzaniem odremontowanego budynku szkoły przez licznych wychowanków. Przybyli w mury swojej Alma Mater przedstawiciele różnych pokoleń wychowanków, często z własnymi dziećmi. O godzinie 14 w siedzibie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej otwarto wystawę „Wybitni Absolwenci I Liceum w Bochni” przygotowaną we współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół I Liceum w Bochni.

W tym czasie pod szkołą uformował się pochód jej obecnych uczniów, który w towarzystwie orkiestry górniczej wyruszył na bocheński rynek. Tutaj, pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego, patrona szkoły dyrektor p. Jolanta Kruk dokonała uroczystego otwarcia zjazdu absolwentów. Z rynku uczestnicy wyruszyli do bocheńskiej bazyliki na uroczystą Mszę św. której przewodniczył wychowanek szkoły arcybiskup Henryk Nowacki. Przebieg eucharystii uświetnił cór Pueri Cantore s. Nocolai, składający się w większości z uczniów I Liceum. Po zakończeniu mszy św. na fasadzie szkoły odsłonięto pamiątkowa tablicę ufundowaną przez absolwentów szkoły. Uczestnicy obchodów mogli jeszcze zwiedzać budynek szkoły a na sali gimnastycznej obejrzeć spektakl „Wielka draka w murach ogólniaka” i wysłuchać koncertu piosenek. O godzinie 20 rozpoczął się wielopokoleniowy Bal Absolwentów, który trwał do białego rana.

 

sk