kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Goście z Buchen

Goście z Buchen

Dodano: 11.03.2016 09:00 Goście z Buchen
W ubiegłym tygodniu gościła w Bochni delegacja z niemieckiego Burghardt-Gymnasium Buchen. Czteroosobowa grupa kierownictwa i nauczycieli, na czele z dyrektorem szkoły Jochenem Schwabem przebywała w naszym mieście na zaproszenie Zespołu Szkół Nr 1, z którym od 2000 roku realizują partnerską współpracę.

To nieco mniejsze od Bochni miasto w Badenii-Wirtembergii wykazuje w swojej historii zadziwiająco dużo podobieństw do naszego miasta, począwszy od roku lokacji miasta i jego rozwoju, a skończywszy na przynależności do… UNESCO GEOPARK.

Celem wizyty było uzgodnienie warunków kolejnej, szóstej już wymiany młodzieży szkół oraz omówienie dalszej współpracy po zmianach, które nastąpiły w kierownictwach szkół.

W pierwszym dniu wizyty goście spotkali się w szkole z nauczycielami i zapoznali się z warunkami oraz kierunkami kształcenia w ZS Nr 1 i zwiedzili zabytkową kopalnię soli.

Kolejny dzień pobytu rozpoczęło spotkanie z władzami powiatu w Starostwie Powiatowym, podczas którego starosta Ludwik Węgrzyn scharakteryzował nasz powiat, bocheńskie szkolnictwo ponadgimnazjalne, główne kierunki działania i problemy pozostające do rozwiązania. W krótkiej dyskusji podzielono się także doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania oświaty w Bochni i Buchen.

Pozostałą część dnia wypełniło poznawanie zabytków Bochni i Lipnicy Murowanej oraz rozmowy na temat dalszej współpracy.

W sympatycznej atmosferze przedstawiciele BG Buchen zwiedzili także stolicę Małopolski. Klimat Krakowa, Bochnia wraz z kopalnią soli oraz  zabytkowy kościółek Leonarda zrobiły na nich bardzo korzystne wrażenie. Pomyślnie zakończyły się także prowadzone rozmowy. Uzgodniono warunki wymiany dwudziestoosobowych grup młodzieży, która odbędzie się wiosną następnego roku szkolnego.

 

inf.pras/sk