kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » GIS – KLUCZEM DO KARIERY ZAWODOWEJ

GIS – KLUCZEM DO KARIERY ZAWODOWEJ

Dodano: 07.10.2011 14:00 GIS – KLUCZEM DO KARIERY ZAWODOWEJ
W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół Nr 2 w Bochni odbyło się podsumowanie II etapu projektu „GIS- kluczem do kariery zawodowej”. Projekt był realizowany w okresie od 1 grudnia 2010 r. do 7 sierpnia 2011r. przez Fundację Instytutu Studiów Strategicznych w Krakowie w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Bochni i Starostwem Powiatowym w Olkuszu.

Uczniowie biorący udział w projekcie otrzymali z rąk przedstawicieli Instytutu Studiów Strategicznych, certyfikaty udziału w projekcie, zaświadczenia ukończenia specjalistycznego szkolenia w zakresie GIS oraz zaświadczenie dotyczące ukończenia kursu językowego.

Podczas trzech prezentacji multimedialnych młodzież przybliżyła zgromadzonym w sali główne cele projektu, wyjaśniła czym jest GIS ( System Informacji Geograficznej), kiedy go używamy i jakie narzędzia wykorzystuje w pracy. Objaśniono czym zajmowano się podczas trwania szkoleń.

W ramach projektu zrealizowano następujące działania:
-zajęcia teoretyczne w nowoczesnym laboratorium GIS
-kurs branżowego języka angielskiego dla geodetów
-tygodniowy wyjazd szkoleniowo-integracyjny do Ochotnicy Dolnej
-praktyka
-specjalistyczne szkolenie w Warszawie

Na początku grudnia odbywały się zajęcia teoretyczne w nowoczesnym laboratorium GIS. Kompleksowe szkolenia zostały rozpoczęte kursem „Wprowadzenie do ArcGIS Desktop”, podczas którego trener pan Łukasz Kołbut zapoznał uczniów z podstawami GISu oraz instrukcją korzystania z narzędzi pakietu ArcGISDesktop.W trakcie zajęć teoretycznych odbywał się również kurs branżowego języka angielskiego dla geodetów, który prowadziła pani Wioletta Gas.

Po zakończeniu wstępnego szkolenia teoretycznego trener przeprowadził kurs praktyczny „Mobilny GIS dla kartografii w terenie” odbywający się na terenie szkoły i plant Salinarnych w wymiarze 40 godzin.

W ramach projektu odbył się  również tygodniowy obóz szkoleniowo – integracyjny trwający  w dniach 10 – 16 czerwca br. w Ochotnicy Dolnej, którego celem była inwentaryzacja szlaków turystycznych w Gorczańskim Parku Narodowym oraz w Rezerwacie Przyrody - Wąwóz Homole jak również zastosowanie zdobytej dotychczas wiedzy w terenie.

Na zakończenie projektu dziesiątka najlepszych uczniów udała się do Warszawy gdzie wzięła udział w specjalistycznym szkoleniu zrealizowanym przez firmę ESRI.

Dzięki projektowi uczniowie poznali zasady działania systemu GIS, odbiorników GPS,nauczyli się specjalistycznego słownictwa w języku angielskim, przydatnego w pracy w Unii Europejskiej.Uzyskali certyfikaty przydatne w uzyskaniu lepszej pracy,opanowali umiejętności biegłego posługiwania się narzędziami pakietu ArcGISDeskop.Rozwinęli także umiejętności pracy w grupach, poznali podstawowe wiadomości charakterystyczne dla poszczególnych gatunków drzew.

Uczestnicy drugiego cyklu specjalistycznych szkoleń:Krzysztof Bodurka, Paweł Bodurka, Tomasz Ból, Arkadiusz Drabik , Agnieszka Gałka, Krystian Guban, Krzysztof Grabias,Karol Kluz, Michał Kubat, Sławomir Łabuz, Katarzyna Maj, Artur Majcherczyk, Karolina Michno, Przemysław Możdżeń, Jakub Schram, Mateusz Staśto, Karolina Styrna, Sławomir Trojanowski, Artur Widełka, Jakub Witek.

Zaproszenie na uroczystość podsumowania projektu przyjęli: Starosta Powiatu bocheńskiego Pan Jacek Pająk, przedstawiciele Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Bochni, dyrektorzy szkół zawodowych oraz gimnazjów z powiatu bocheńskiego oraz firm geodezyjnych.