kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Generał Dobrodzicki patronem ronda

Generał Dobrodzicki patronem ronda

Dodano: 13.11.2019 11:00 Generał Dobrodzicki patronem ronda
Jednym z punktów obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Bochni było uroczyste nadanie imienia gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego ronda u zbiegu ulic Rotmistrza Witolda Pileckiego i Legionów Polskich.

Postać Generała Jerzego Dobrodzickiego, jego dokonania i zasługi dla Bocheńszczyzny z biegiem lat zostały zupełnie zapomniane. Musiało minąć z górą 100 lat od wydarzeń, które przyniosły Bochni wolność po latach zaborów, by z mroku dziejów wydobyć na światło dzienne niegdysiejszych bohaterów. Na to jednak nigdy nie jest za późno – mówił podczas uroczystości Starosta Bocheński Adam Korta.

Generał Dobrodzicki czynnie uczestniczył w rozbrojeniu Austriaków i został pierwszym dowódcą garnizonu w Bochni. Obecnie jest patronem 21. Batalionu Logistycznego w Rzeszowie. To właśnie na wniosek dowódcy tej jednostki ppłk Jarosława Piasnego Rada Miasta Bochni podjęła uchwałę o nadanie rondu na Os. Niepodległości imienia generała Dobrodzickiego.

Aby przybliżyć postać generała Dobrodzickiego powstała książkowa biografia autorstwa prof. Jerzego Gizy i dr. Tomasza Podgórskiego, której promocja odbędzie się w czwartek, 21 listopada 2019 r. o godz. 17:00 w Sali narad Starostwa Powiatowego w Bochni.

Notka biograficzna:

Generał Brygady Jerzy Kazimierz Dobrodzicki urodził się w 1884 roku w Wadowicach, gdzie ukończył gimnazjum klasyczne. Od 1905 roku pełnił służbę w wojsku austriackim. W 1911 roku nawiązał kontakt ze Związkiem Strzeleckim i został jego instruktorem. Podczas I wojny światowej walczył na froncie rosyjskim, a następnie włoskim.

Z ramienia komendy Głównej POW był kierownikiem sprzysiężenia organizacyjnego Polaków dla sprawy niepodległości. Z tego powodu został uznany za politycznie podejrzanego i wycofano go do Bochni. To właśnie w Solnym Grodzie stanął na czele organizacji „Wolność”, skupiającej oficerów Polaków, służących w stacjonującej w Bochni jednostce austriackiej, którzy 31 października 1918 r. na dany znak dokonali bezkrwawego przejęcia władzy w mieście. Ówczesny kapitan Dobrodzicki został pierwszym dowódcą garnizonu w Bochni i organizatorem, tworzonego na terenie Bochni i okolic, 2 pułku strzelców podhalańskich.

Wraz z dowodzonym przez siebie pułkiem wyruszył na fort ukraiński walczyć z bolszewikami, gdzie został ciężko ranny. Po powrocie do zdrowia obejmował kolejne funkcje wojskowe. W 1929 roku został awansowany na generała brygady.

Zmarł 15 listopada 1934 roku w Warszawie, pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Odznaczony był m.in. Orderem Krzyża VM 5 kl., Orderem Polonia Restituta 3 kl., Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Zasługi.

 

mm