kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Folkowo i ludowo

Folkowo i ludowo

Dodano: 28.08.2017 09:00 Folkowo i ludowo
Sobotnie przedpołudnie w Amfiteatrze upłynęło przy pieśniach, skocznych dźwiękach muzyki ludowej i występach grup kabaretowych. To barwne widowisko było możliwe za sprawą odbywającego się już po raz drugi w Solnym Grodzie - Małopolskiego Przeglądu Zespołów Artystycznych działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Przegląd rozpoczął Kazimierz Sady – dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Małopolskiego, który przywitał uczestników z Małopolski. W roli gospodarzy wspierających to wydarzenie wystąpili: Ludwik Węgrzyn – Starosta Bocheński, a jednocześnie prezes Zarządu Powiatowego OSP oraz Robert Cerazy – zastępca burmistrza Miasta Bochnia.

Artyści nie zdarzają się przypadkiem, przyjeżdżają piękni, młodzi, roztańczeni, żeby dzielić się tym co najlepsze. Witam was serdecznie na tej Bocheńskiej Ziemi i życzę wam aby ten Przegląd przyniósł każdemu satysfakcję i radość bo przecież o to w tym chodzi – mówił na wstępie Ludwik Węgrzyn starosta bocheński.

Poziom tegorocznego przeglądu był bardzo wysoki co sprawiło że Jury w składzie Sara Rynowska (przewodnicząca) Katarzyna Serwinowska i Justyna Chmielek – Korbut, stanęło przed nie lada wyzwaniem.

W Przeglądzie wzięło udział 14 zespołów z Gwoźdzca, Alwerni, Modlnicy, Kamienicy, Chorągwicy, Siemiechowa, Witanowic, Lipnicy Wielkiej, Królówki i Łapanowa.

W kategorii Kapele:

I – miejsce Kapela Góralska CYRWONE KOROLE

II – miejsce Kapela LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej

III – miejsce Kapela ŁAPANOWIANIE

 

W kategorii Zespoły:

I – miejsce Zespół Folklorystyczny GWOŹDZIEC

II – miejsce Zespół Pieśni i Tańca ŁAPANOWIANIE

III – miejsce Grupa Kabaretowa TRADYCJA

 

Wyróżnienia w tej kategorii:

I – wyróżnienie Kapela Ludowa SIEMIECHOWIANIE

II – wyróżnienie Zespół MODLNICANIE

III – wyróżnienie Zespół Wokalno – Instrumentalny KRÓLOWIANIE

Kapela Góralska CYRWONE KOROLE tworzy 5 dziewczyn z gminy Kamienica grających wyłącznie na instrumentach smyczkowych, których połączyła fascynacja muzyką góralską. W przeglądzie zaprezentowały piosenki Górali Białych z regionu łącko – kamienickiego.

Zespół Folklorystyczny GWOŹDZIEC to wielokrotny laureat regionalnych, małopolskich, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów i festiwali zespołów oraz grup kolędniczych. W przeglądzie zwyciężył prezentując obrzęd „Co to się we wstępno środe na Melsztynie działo”

Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, rzeczowe oraz puchary i dyplomy, które wręczali Kazimierz Sady, Ludwik Węgrzyn, Robert Cerazy oraz przedstawiciele zarządu wojewódzkiego i powiatowego OSP. Warto dodać, ze każdy zespół uczestniczący w przeglądzie został nagrodzony.

Konkurs ten jest szczeblem do eliminacji Ogólnopolskich Spotkań Zespołów Artystycznych oraz do Festiwalu Piosenki Strażackiej.

Organizatorem przeglądu jest Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w partnerstwie z Starostwem Powiatowym w Bochni i Urzędem Miasta Bochnia. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Krakowska, Radio RDN Małopolska i portal bochnianin.pl

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc strażakom z OSP Chodenice.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

sk