kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Festiwal Piosenki - Integracja malowana dźwiękiem

Festiwal Piosenki - Integracja malowana dźwiękiem

Dodano: 10.05.2010 11:00 Festiwal Piosenki - Integracja malowana dźwiękiem
25 maja upływa termin przesyłania zgłoszeń na III Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który 8 i 9 czerwca odbędzie się w Oratorium św. Kingi w Bochni. Wystąpią uczniowie z Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, szkół integracyjnych oraz dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Nie lada gratką dla uczestników będzie udział w warsztatach muzycznych, które poprowadzą znani artyści m.in. Anna Wyszkoni, Marek Piekarczyk i Marek Pacuła. Efekty prac warsztatowych – oprócz jurorów - będą mogli oceniać mieszkańcy Bochni podczas przesłuchań konkursowych.Festiwal zakończy muzyczna gala laureatów i koncert gwiazdy festiwalu. W tym roku będzie to Anna Wyszkoni, która wraz z zespołem „Łzy” zaśpiewa swoje największe przeboje. Organizatorem jest Ośrodek Szkolno – Wychowawczy oraz działające przy tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Ideą festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych z rówieśnikami uczęszczającymi do szkół masowych oraz promocja uzdolnień muzycznych uczniów - Niepełnosprawność nie oznacza braku pasji muzycznych i artystycznych zainteresowań. Trzeba więc je rozwijać, ponieważ to one mogą być jednym ze sposobów zaistnienia tych osób we współczesnym świecie. Promocja uzdolnień, może sprawić, że widok człowieka niepełnosprawnego nie będzie dziwił, ale wywoływał podziw – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni.

Festiwal organizowany jest już od trzech lat. Wystąpili w nim uczniowie z kilkudziesięciu szkół, a oceniali ich tak znani artyści jak kompozytor Zygmunt Konieczny, Renata Przemyk, Jacek Wójcicki, Maciej Zembaty i związani z Bochnią – dyrektor artystyczny „Piwnicy pod Baranami” Marek Pacuła oraz wokalista TSA Marek Piekarczyk.

Podczas pierwszej edycji śpiewali uczniowie z małopolski, w kolejnym roku zgłoszenia spływały także z województwa śląskiego i podkarpackiego. Tym razem festiwal ma zasięg ogólnopolski – To w pewnym stopniu zasługa mediów. Informacje na temat naszej muzycznej imprezy można znaleźć na wielu portalach internetowych, stronach popularnych dzienników, a także rozgłośni radiowych. Relacje z minionych festiwali można było też oglądać na antenie telewizji Kraków – dodaje dyrektor Ośrodka Teresa Jaszczyńska.

Przy tej okazji warty podkreślenia jest fakt, że to chyba jedyny w Polsce festiwal, gdzie na deskach muzycznej sceny wspólnie występują uczniowie niepełnosprawni i ich rówieśnicy ze szkół masowych – To znakomita okazja, by dzieci i młodzież z tych pozornie różnych szkół mogły zaprezentować swój artystyczny talent. Umiejętności wokalne są przecież darem, niezależnie od posiadanych umiejętności pojmowania wiedzy. Każdy uczeń może go mieć, zarówno ten, co bez trudu oblicza skomplikowane równania, jak i ten, co z wielkim wysiłkiem pojmuje matematykę. Pięknie śpiewać może twórca ciekawych wypracowań, jak i uczeń, któremu błędy ortograficzne zdarzają się w pisowni wielu wyrazów. To jest właśnie ten wspólny mianownik uczniów w tzw. normie i niepełnosprawności intelektualnej – dodaje Jerzy Turek.

Wszelkie informacje, regulamin oraz karty uczestnictwa są dostępne na stronie internetowej placówki http://www.soswbochnia.republika.pl