kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Festiwal języków obcych ILO

Festiwal języków obcych ILO

Dodano: 28.02.2017 09:00 Festiwal języków obcych ILO
Czy wiesz, że nazwa miesiąca styczeń we wszystkich językach zachodnioeuropejskich pochodzi od rzymskiego boga Janusa, patrona początku, drzwi i bram? Czy wiesz, że photography w j. angielskim to słowo pochodzące z j. greckiego, a coffee z języka arabskiego? Czy wiesz, że die Schule w j. niemieckim wywodzi się z łacińskiego słowa schola?

W ramach obchodów Jubileuszu 200 – lecia I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego dnia 22 lutego 2017 roku odbył się w I LO Festiwal Języków Obcych zorganizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu bocheńskiego i uczniów naszego liceum. Celem tego przedsięwzięcia była promocja nauki języków: łacińskiego, angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Festiwal rozpoczął się od prezentacji pokazującej łacińską etymologię nazw miesięcy i dni tygodnia we wszystkich językach zachodnioeuropejskich. Mogliśmy także  poznać zapożyczenia z różnych języków w j. angielskim, niemieckim, francuskim czy polskim i rozwiązując kolejne zadania konkursowe nauczyliśmy się nowych słów.
Największe emocje wywołał quiz interaktywny składający się z 30 pytań, który rozwiązywaliśmy korzystając ze swoich smartfonów. A oto przykład pytań:

Co to jest Stonehenge?

a)    drużyna piłkarska z Manchesteru
b)    kamienny krąg w Salisbury
c)    romańska katedra w Canterbury
d)    danie kuchni angielskiej

Jaka rzeka przepływa przez Paryż?
a)    Loara
b)    Tamiza
c)    Sekwana
d)    Babiça

Zaznaczyć pragniemy, iż nie ma błędu w pisowni Babica (to jej francuska wersja). Salę gimnastyczną I Liceum Ogólnokształcącego wypełniła w tym dniu także muzyka. Uczniowie szkoły (także Alessia z Neapolu i Martina z Sycylii) wykonali największe przeboje piosenki francuskiej, angielskiej, włoskiej i niemieckiej, a swoje poczucie humoru uczniowie sprawdzali oglądając skecze w j. angielskim. Festiwal zwieńczył koncert prowadzony przez Sarę Rynowską, absolwentkę naszej szkoły, która nauczyła nas śpiewać piosenki takie jak „Panie Janie” i .... „Szła dzieweczka do laseczka” we wszystkich językach zachodnioeuropejskich, oczywiście także w j. łacińskim, jak przystało na szkołę obchodzącą wielki jubileusz 200 – lecia swego istnienia.


kh