kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Edynburg, Glasgow, Oban...Bochnia

Edynburg, Glasgow, Oban...Bochnia

Dodano: 14.06.2011 10:00 Edynburg, Glasgow, Oban...Bochnia
W pierwszym tygodniu czerwca grupa czterech nauczycieli i dwudziestu uczniów z Gimnazjum nr 1 oraz Zespołu Szkół nr 3 odwiedziła Szkocję, zwiedzając trzy miasteczka Edynburg, Glasgow i Oban. Bochnianie uczestniczyli w międzynarodowym projekcie Wzmacnianie potencjału młodych ludzi zaangażowanych w rozwój demokracji lokalnej w  Glasgow, Oban (Szkocja) i Bochni.

Bogaty program spotkania podzielony był na trzy zasadnicze części:
1. spotkania i debaty uczniów polskich i szkockich, poznanie działalności młodzieżowych centrów aktywności
2. wizyta w szkockim parlamencie i spotkanie z radnymi miejskimi
3. program turystyczny (m.in. Glasgow, Edynburg, wyspy:  Mull i Iona).

Podczas spotkań w lokalnych centrach młodzieżowych w Glasgow i Oban uczniowie poznali metody działania i wsparcia. W Szkocji jest rozbudowany system pomocy dla młodzieży poprzez różne organizacje pozarządowe. Jednak podstawowe działania młodzież musi wykonywać sama, ucząc się samodzielności społecznej i umiejętnego korzystania z różnych form pomocy publicznej, jak np. pomoc przy przy budowie boiska sportowego po wcześniejszym przygotowaniu przez młodych ludzi projektu jego urządzenia.

Duże zainteresowanie bocheńskich uczniów wzbudził program edukacyjny „Fire Reach” przygotowany przez sekcję edukacyjną straży pożarnej w Glasgow. Program upowszechnia wiedzę o pracy straży pożarnej,  uczy podstaw ratownictwa pożarowego oraz przeciwdziała niszczeniu hydrantów i innych sprzętów przeciwpożarowych. Młodzież w pełnym stroju strażackim uczyła się gasić pożar i ratować ofiary z pomieszczeń ciemnych, ciasnych i wilgotnych.
Poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy pokazali mi wiele ciekawych miejsc. Pogłębiłam wiedzę o Szkocji, o której w Polsce wie się w gruncie rzeczy niewiele, poza kilkoma stereotypami. Mogłam też pierwszy raz popłynąć kajakiem po jeziorzei przebrana w strój strażacki doświadczyć, na czym polega praca strażaka - komentuje jedna z uczestniczek.

Wspólne spotkania, warsztaty i  wizyty studyjne wzbogaciły wiedzę bocheńskich uczniów o społeczeństwie szkockim,  zwłaszcza w zakresie problematyki młodzieżowej. We wrześniu  br. uczniowie szkoccy przyjadą do Bochni.
Podczas tych spotkań bocheńscy uczniowie promowali powiat bocheński dzieki materiałom pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Bochni.

Projekt, zainicjowany przez bocheńskie Stowarzyszenie Europa- Lingua był sfinansowany z programu „Młodzież w Demokracji”, którego głównym celem jest wspieranie różnych form uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zwłaszcza w rozwijaniu demokracji lokalnej.