kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » E-budownictwo w powiecie bochenskim

E-budownictwo w powiecie bochenskim

Dodano: 15.09.2020 08:00 E-budownictwo w powiecie bochenskim
Starosta bocheński Adam Korta podpisał porozumienie z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego dotyczące wprowadzenia w powiecie bocheńskim pilotażowego programu cyfryzacji procedur prawa budowlanego. W praktyce oznacza to możliwość elektronicznego składania i rozpatrywania wniosków dotyczących m.in. zgłoszeń dotyczących rozbiórki czy też zmiany sposobu użytkowania.

W starostwie przechodzimy do cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców i inwestorów. Mam nadzieję, że dzięki temu procedury przede wszystkim się uproszczą - mówi Adam Korta, starosta bocheński.

Powiat bocheński jest jednym z 17 powiatów, w których pilotaż będzie realizowany i wprowadzony, tym samym już teraz jest możliwość wypełnienia wniosków za pośrednictwem portalu e-budownictwo. Należy zaznaczyć, że jedynym w Małopolsce.

W chwili obecnej trwa pierwszy etap, który związany jest z testowaniem możliwości wypełnienia formularza on-line i złożenia go elektronicznie za pośrednictwem e-puap lub w formie tradycyjnej w urzędzie po wydrukowaniu i podpisaniu - tłumaczy Agnieszka Rudek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w Bochni Starostwa Powiatowego w Bochni.

Z czasem do systemu dodawane będą kolejne funkcjonalności. Docelowo cały proces tj. złożenie i rozpatrzenie kompletnego wniosku będzie się odbywało za za pośrednictwem portalu e-budownictwo. Warto dodać, że cyfryzacja budownictwa wymaga kolejnych zmian prawnych. Poprawki do Prawa budowlanego znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.


Dostęp do platformy znajduje się tutaj

 

kh