kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Dodano: 02.05.2011 11:00 Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Dzień 2.maja obchodzony między innymi świętami 1. maja – Świętem Pracy i 3. maja - Świętem Konstytucji 3-go Maja, został ustanowiony w 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto flagi państwowej obchodzone jest także w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji czy Estonii. Najczęściej w tym dniu ozdabia się budynki flagami podkreślając w ten sposób swój patriotyzm oraz więź z własnym krajem.
Święto ma na celu również popularyzację wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Nie zawsze istniała możliwość takiej manifestacji swojego patriotyzmu.Prawo zabraniało wywieszania symboli narowowych w dni inne niż świąteczne aż do czasu gdy Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.Dzisiaj symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - otoczy się je należną czcią i szacunkiem

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W roku 1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało-czerwonych używane były także inne barwy.
W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest zawsze u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Te przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem państwa, które nie istniało, i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość.

2 maja jest obchodzony jest również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.