kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Dzień Białej Laski

Dzień Białej Laski

Dodano: 19.10.2017 09:00 Dzień Białej Laski
Dzień Białej Laski, proklamowany przez Kongres Stanów Zjednoczonych, został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S. Johnsona 15 października 1964 r. W 1969 roku w Kolombo odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych, gdzie końcowym postanowieniem było ustanowienie daty 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku.

Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości.

Dzień ten wszedł na stałe do kalendarza obchodów święta w bocheńskim Kole, od ponad 20 lat, najpierw spotkania odbywała się w bocheńskiej bibliotece, ze względu na zbyt małą salę, od kilku lat w Auli Św. Mikołaja. Spotkanie poprzedza msza św. w Kościółku Szkolnym. Tegoroczne spotkanie odbyło się 15 października.

Obchody prowadziła prezes bocheńskiego Koła – Maria Stachura. W części artystycznej wystąpiła Kapela Biesiadna Gazaris Bochnia.

Wśród przybyłych, zaproszonych gości był kapłan Dariusz Bugajski, Kierownik PCPR w Bochni Tomasz Sieczka, z-ca dyrektora bocheńskiej biblioteki i koordynatorka współpracy z PZN Alicja Imiołek, Przedstawiciele zaprzyjaźnionych Kół z Krakowa, Wieliczki i Tarnowa, przedstawiciele bocheńskich Stowarzyszeń: Auxillium i Emerytów, inwalidów i rencistów. Głównymi gośćmi byli członkowie bocheńskiego Koła i ich opiekunowie.

Spotkanie odbyło się dzięki projektowi dofinasowanemu przez Starostwo Powiatowe w Bochni, a towarzyszyła jej wystawa prac plastycznych wykonanych podczas Warsztatów Arteterapii, dofinasowanych przez Gminę Miasta Bochnia. Przy dobrej muzyce, w miłej atmosferze i rozmowach osoby niewidome i niedowidzące miło spędziły czas swego świętowania.

 

 

sk