kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Dotacje na renowacje kapliczek

Dotacje na renowacje kapliczek

Dodano: 20.02.2018 08:00 Dotacje na renowacje kapliczek
Zawieszone na drzewach, postawione przy drogach i turystycznych szlakach zachwycają zarówno mieszkańców, jak i osoby odwiedzające Małopolskę – mowa oczywiście o kapliczkach, które na dobre wpisały się w krajobraz naszego regionu. W tym roku kolejne z nich zyskają dawny blask, dzięki wsparciu samorządu województwa – w ramach programu Małopolskie Kapliczki 2018 przeznaczono na ten cel aż 550 tys. zł z budżetu województwa. Wnioski o dotacje można składać tylko do 15 marca.

Kapliczki można znaleźć we wszystkich zakątkach Małopolski. Dziś są one nie tylko świadectwem wiary, ale też zachwycającymi przykładami sztuki ludowej oraz przypomnieniem ważnych wydarzeń z historii naszego regionu. Tym samym łączą one przeszłość z teraźniejszością, dlatego nie wyobrażam sobie, że w tym roku moglibyśmy zapomnieć o przeznaczeniu środków z budżetu województwa na renowację tych wyjątkowych obiektów – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa i podkreśla, że w tym roku kwota przeznaczona na ten cel jest o niemal 40 proc. wyższa, niż w roku ubiegłym.  Tylko w 2017 r. dzięki dotacji w wysokości 340 tys. zł udało się odnowić aż 64 przydrożnych krzyży i figur, a w tym roku jeszcze więcej z nich przejdzie renowację – dodaje Zegzda. W sumie od 2012 r. samorząd województwa przeznaczył ponad 1,5 mln zł na konserwację ponad 250 zabytkowych kapliczek w całym regionie.

W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, o dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego, a dotacje będą mogły być przeznaczone na roboty budowlane, konserwację i restaurację kapliczek – zarówno tych znajdujących się na działkach należących do poszczególnych gmin lub powiatów, jak i do osób prywatnych. Dotacje wyniosą maksymalnie 20 tys. zł i mogą pokryć do 60 proc. kosztów prac. Co niezwykle ważne, wsparciem zostaną objęte nie tylko obiekty, które są wpisane do rejestru zabytków.

Wnioski o dofinansowanie należy składać osobiście lub pocztą na adres: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków (uwaga: decyduje data wpływu do UMWM). Więcej informacji na temat konkursu, w tym niezbędne dokumenty, można znaleźć TUTAJ .

 

sk