kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Dotacje dla spółek wodnych

Dotacje dla spółek wodnych

Dodano: 01.08.2012 18:00 Dotacje dla spółek wodnych
Z inicjatywy Zarządu Powiatu na sesji Rady podjęta została uchwała dająca możliwość udzielania dotacji spółkom wodnym z przeznaczeniem na konserwacje urządzeń melioracyjnych. Na tej podstawie z budżetu powiatu tymże spółkom dofinansowane zostały koszty utrzymania w/w urządzeń.

Ostatnie lata obfitujące w ulewne deszcze ujawniły, że wykonane na terenie naszego powiatu w latach 60 ubiegłego stulecia urządzenia melioracji  szczegółowych (rowy, drenaż) będące w utrzymaniu spółek wodnych ze względu na niedostateczną konserwacje są przyczyną wielu podtopień.

Spółki z uwagi na niską rentowność gospodarstw nie mogą podwyższyć składek, co powoduje brak środków finansowych, a w konsekwencji brak możliwości utrzymania w należytym stanie urządzeń.

Należy podkreślić, że spółki wodne wciąż borykają się z brakiem środków finansowych na bieżące utrzymanie rowów melioracyjnych. Ustawa Prawo Wodne umożliwiła jednostkom samorządu terytorialnego udzielenia spółkom wodnym dotacji celowej z budżetu powiatu z przeznaczeniem na utrzymanie wód i urządzeń wodnych, stąd w maju tego roku wszystkie spółki zostały powiadomione o możliwości składania wniosków o dotacje -mówi starosta bocheński Jacek Pająk.

Zainteresowanie takim dofinansowaniem wykazały RZSW Bochnia GSW  Bochnia, GSW Drwinia, GSW Nowy Wiśnicz, GSW Rzezawa, które łącznie otrzymały dotację na łączną kwotę ponad 30 tys. zł.