kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Decydują o swoim życiu

Decydują o swoim życiu

Dodano: 22.06.2010 12:00 Decydują o swoim życiu
530 uczennic ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bocheńskiego brało udział w unijnym projekcie dotyczącym profilaktyki raka piersi. W piątek w starostwie odbyło się spotkanie podsumowujące oraz zamykające projekt.

W ramach działań w projekcie młode kobiety poznały teoretyczną część zagadnienia, miały również możliwość uczestniczenia w warsztatach nauki samobadania piersi.

Zajęcia, które odbywały się w ramach projektu realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Bochni z pewnością uświadomiły młodym kobietom wagę wczesnej profilaktyki i odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Jestem przekonana, że uczestniczki projektu zdają sobie sprawę z tego, że ta wiedza w przyszłości może uratować im życie – zauważa Pani Marta Kowalewska wykładowca na Wydziale Ochrony Zdrowia w Instytucie Pielęgniarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W ramach  projektu zrealizowano łącznie 63 godziny prelekcji i warsztatów nauki samobadania piersi. Wsparciem została objęta grupa 530 dziewcząt kształcących się w II i III klasach  szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Bocheńskiego. Grupę tą uznano za najbardziej potrzebującą wsparcia, ponieważ za 2 lata będzie ona stanowić przedział wiekowy, w ramach którego samobadanie piersi powinno być wykonywane  regularnie 1 raz w miesiącu.

Podczas ostatniego spotkania rozdano także nagrody dla uczestniczek projektu, które w konkursie na temat raka piersi wykazały się największą wiedzą.

Podczas trwania projektu teorię przybliżał Pan Maciej Kowalewski lekarz medycyny Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, natomiast zajęcia praktyczne prowadziła Pani Marta Kowalewska.

Szczególne podziękowania należą się dla Krakowskiego Towarzystwa “Amazonki” działającego przy Instytucie Onkologii, które przeprowadziło spotkanie z uczestniczkami projektu. Pani Małgorzata Szczepaniak wolontariuszka Towarzystwa udzielała porad i informacji gdzie szukać ewentualnej pomocy.

Projekt „I Ty możesz zdecydować o swoim życiu – program profilaktyki raka piersi” realizowany był przez Powiat Bocheński w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.5: „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”. Projekt  współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.