kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Decydują o swoim życiu – trwa unijny projekt profilaktyki raka piersi

Decydują o swoim życiu – trwa unijny projekt profilaktyki raka piersi

Dodano: 04.03.2010 00:00 Decydują o swoim życiu – trwa unijny projekt profilaktyki raka piersi
W Zespole Szkół Nr 1 oraz Zespole Szkół Nr 2 w Bochni odbyły się pierwsze prelekcje i warsztaty nauki samobadania piersi, które są realizowane w ramach unijnego projektu pn. „I Ty możesz zdecydować o swoim życiu – program profilaktyki raka piersi”.

W ramach prelekcji młode kobiety poznawały zagadnienia dotyczące profilaktyki raka piersi, objawów nowotworowych, wagi wczesnego wykrywania, rokowań w przypadku zachorowania oraz sposobów leczenia. Zagadnienia te przybliżył Pan Maciej Kowalewski lekarz medycyny Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dodatkowo dziewczęta uczestniczące w zajęciach wzięły udział w 2-godzinnych warsztatach nauki samobadania piersi, które prowadziła Pani Marta Kowalewska – wykładowca na Wydziale Ochrony Zdrowia w Instytucie Pielęgniarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas zajęć teorię weryfikowano w praktyce przy użyciu modeli do nauki samobadania piersi.

Projekt realizowany przez Starostwo Powiatowe w Bochni pozwala na kształtowanie u młodych kobiet prawidłowych postaw zdrowotnych, uświadamia wagę wczesnej profilaktyki, a przede wszystkim uczy odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. W chwili obecnej uczestniczki projektu być może nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ta wiedza w przyszłości może uratować im życie – zauważa Pani Marta Kowalewska.

Pomocne w dalszej nauce i profilaktyce będą również zakupione specjalistyczne podręczniki, które otrzymały uczestniczki projektu. Dodatkowo dziewczęta będą miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z wolontariuszkami Krakowskiego Towarzystwa „Amazonki” działających przy Instytucie Onkologii. W czerwcu natomiast zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy oraz konferencja podsumowująca projekt.

Projekt pn. „I Ty możesz zdecydować o swoim życiu – program profilaktyki raka piersi” realizowany jest przez Powiat Bocheński w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.5: „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego