kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Dodano: 26.11.2015 11:00 „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”
Liczne grono młodzieży szkół średnich i gimnazjalnych z Bochni brało udział w XVI sesji ekologiczno-zdrowotnej pod hasłem „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”.

Członkowie szkolnych Kół: Ekologicznego, Gastronomicznego i  Żywienia zachęcali społeczność lokalną do zdrowego stylu życia. Organizatorzy gościli ekspertów, którzy w przystępny sposób przedstawili istotne zagadnienia dotyczące tematyki zdrowego stylu życia:

- „Nawyki żywieniowe - czym skorupka za młodu nasiąknie ” - prof. dr hab. Małgorzata Schlegel – Zawadzka prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Jagiellońskim i mgr Ewa Błaszczyk doktorantka w/w wydziału,

- „Jak prawidłowo się odżywiać”, „Polskie zalecenia żywieniowe”, „Błędy żywieniowe popełniane przez Polaków”, „Zapobieganie chorobom zakaźnym- zalecenia " -  dr hab. inż. Aneta Kopeć z Katedry  Żywienia Człowieka, Wydział Technologii Żywności - Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,

- „Żywność wysokiej jakości”, „Informacje o Instytucji Agencji Rynku Rolnego”, „Unijne systemy jakości żywności”, „Polskie produkty z ChNP, ChOG, GTS, Rolnictwo ekologiczne” - Bogusław Wiśniewski Dyrektor Oddziału ARR w Krakowie,

- "Nowa żywność dla nowego stylu życia”, „Bezpieczeństwo stosowania suplementów diety " - Halina Bielec Dyrektor SANEPIDU w Bochni

- "Twój los zależy od twoich nawyków”, „Optymiści i pesymiści a zdrowie psychiczne”, „Przyzwyczajenia, które nas niszczą "- psycholog Marta Bogacz z Poradni Pedagogiczno Psychologicznej w Bochni.

 

Sesję uświetnił pokaz mody ekologicznej. Stroje wykonane z surowców wtórnych zachwyciły widownię. Kropką nad „i” okazał się być „Sąd nad małolatą”, który przypomniał wszystkim, jak wielką troską powinniśmy otaczać naszą planetę.

Spotkanie połączono z degustacją zdrowych potraw, które zostały przygotowane przez młodzież uczącą się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych z klas III Tec, III Ted, II Ted, II Teb, II Tee. Wśród nich na uwagę zasłużyły: makaronowe muszelki z pomidorowym chutney, krakersy z suszonymi pomidorami, muffinki z serem fetą i warzywami, rogaliki z farszem warzywnym, babeczki z pastą brokułową, zakopiańską, z kaszy z pieczarkami, herbatniki razowe z jagodami goji, markizy marchewkowe, placek z suszoną śliwką, „runo leśne”, sok z pietruszki, z marchewki, z pomarańczy i jabłek. Podczas degustacji można było podziwiać ekspozycję zdrowych produktów leśnych i ogrodniczych przygotowaną przez Koło Żywienia „Wiem co jem”.

Młodzież Szkolnych Kół: Ekologicznego, Gastronomicznego i Żywienia składa serdeczne podziękowania wszystkim prelegentom i opiekunom za ogromną życzliwość i wsparcie, które przyczyniło się do przygotowania wydarzenia, jakim jest sesja, która wpisała się już na dobre w tradycję naszej szkoły, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy sposobu żywienia i stylu życia.

 

 

inf. pras/sk