kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Czy osoba niepełnosprawna może wybrać się do kina w Bochni? Sprawdziliśmy.

Czy osoba niepełnosprawna może wybrać się do kina w Bochni? Sprawdziliśmy.

Dodano: 04.05.2009 09:00 Czy osoba niepełnosprawna może wybrać się do kina w Bochni? Sprawdziliśmy.

Poniższy tekst jest opisem eksperymentu przeprowadzonego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie  w Bochni w ramach realizacji projektu pt.: Wzmacnianie integracji społecznej w Powiecie Bocheńskim. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kilka osób, w tym Paweł wybrało się w ubiegłą środę wspólnie na popołudniowy seans do kina Regis. Wózek inwalidzki, którego Paweł używa, żeby się poruszać waży 130 kg, bo napędzany jest silnikiem elektrycznym. Jedynie dzięki temu napędowi Paweł może samodzielnie pokonywać kilkusetmetrową drogę z domu do centrum miasta i z powrotem. Lubi czasem pospacerować na Plantach albo spotkać się ze znajomymi w kawiarni - jednej z nielicznych w Bochni, dostępnych mu pod względem architektonicznym.

Przy wejściu do MDK, gdzie mieści się kino jest podjazd więc Paweł bez problemu, samodzielnie dostaje się do środka. Wózek ma szerokość 70 cm i drzwi na parterze MDK są wystarczająco przestronne, bez progów, żeby swobodnie się poruszać. Niestety tu kończy się dostępność kina w Bochni dla osób niepełnosprawnych. Aby kupić bilet i wejść na salę kinową trzeba pokonać 3 stopniowe schody. Dowiedzieliśmy się, że obsługa MDK rozkłada w razie potrzeby drewniany najazd na schodach, żeby umożliwić osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim wejście do kina. Jednak mimo tego ułatwienia, wejście do kina jest możliwe tylko dzięki pomocy innych osób, ponieważ najazd jest stromy i dość śliski. Aktywni niepełnosprawni, korzystający z lekkich wózków napędzanych siłą mięśni własnych rąk mieliby zatem także kłopot, żeby dostać się samodzielnie na poziom sali kina Regis. Musieliby poprosić o pomoc pracowników kina, jak się przekonaliśmy – rzeczywiście chętnych i życzliwych. Dwóch mężczyzn pomogło Pawłowi pokonać schody a on po raz pierwszy od kilku lat, od kiedy musi korzystać z wózka inwalidzkiego dostał się na salę i oglądnął film w kinie.

Osoby niepełnosprawne mają te same potrzeby społeczne i kulturalne, co osoby sprawne. Dajmy szansę niepełnosprawnym żyjącym wśród nas, by mogli na równi z innymi żyć, pracować i cieszyć się. Czasem wystarczy wykonać jedynie gest życzliwości. Niekiedy wsparcie wymaga profesjonalnej pomocy i niezbędnych środków finansowych, np. w celu wyposażenia osoby niepełnosprawnej w umiejętności, wiedzę, sprzęt lub inne narzędzia czy pomoce dzięki którym szanse życiowe osób niepełnosprawnych mogą wyrównać się z możliwościami osób sprawnych.

 

Przypadek Pawła jest autentyczny.