kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Czas podsumowań...dwa lata zrównoważonego rozwoju

Czas podsumowań...dwa lata zrównoważonego rozwoju

Dodano: 09.01.2017 15:00 Czas podsumowań...dwa lata zrównoważonego rozwoju
Szanowni Państwo, za nami półmetek kadencji czas więc odpowiedni na bilans i podsumowanie minionych dwóch lat. Niewątpliwie był to okres intensywnej i efektywnej pracy, której sprzyjała dobra atmosfera w Radzie Powiatu oraz dobra współpraca z samorządami gminnymi. Mijający półmetek kadencji to czas dużych i mniejszych inwestycji i działań podejmowanych w sferze edukacji, bezpieczeństwa, opieki społecznej itp. Najważniejsze jednak, że to czas poświęcony na budowie podstaw do dalszego rozwoju gospodarczego naszego powiatu. Zapraszam Państwa do przeglądu najważniejszych wydarzeń minionych dwóch lat. Ludwik Węgrzyn, Starosta Bocheński

Stypendia

79 najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia starosty, a 20 osób otrzymało nagrody dla dyrektorów i nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze i opiekuńcze. Łącznie na ten cel przeznaczono około 145 tys zł.

Ochotnicze Straże Pożarne

Zarząd Powiatu przeznaczył również 70 tys. zł. na zakup lekkiego samochodu kwatermistrzowskiego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni.

Nowe boisko w Mechaniku


320 tys zł wyniosła modernizacja boiska i jego otoczenia przy Zespole Szkół Nr 1 w Bochni.

Powiatowa Społeczna Strefa Aktywności Gospodarczej w Bochni

Podpisano umowy dzierżawy na działki w Powiatowej Społecznej Strefie Aktywności Gospodarczej w Bochni.  Pierwszą umowę podpisano z Panem Tomaszem Tobiaszem  właścicielem firmy TTM obejmuje nieruchomość o łącznej powierzchni ponad 42 ary, na której powstanie zakładu produkcji maszyn do obróbki metalu. Kolejna umowa została podpisana z firmą Artcor Spółka z o.o. a na wydzierżawionej nieruchomości o powierzchni ponad 50 arów, powstanie zakład produkcji mebli z halą produkcyjno- magazynowo- biurową. Trzecia umowa została podpisana z Panem Witoldem Wójcikiem prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Pracownia Ochrony Środowiska. Na terenie obejmującym ponad 13 arów  powstanie zakład odzysku metali oraz biuro pracowni. Wszystkie umowy zostały zawarte na 10 lat.

Komenda Powiatowa Policji w Bochni

Ponad 161 tys. zł dofinansowania otrzymała Komenda Powiatowa Policji w Bochni dzięki tym środkom zakupiono radiowozy oraz sprzęt komputerowy. Są to nowoczesne samochody przystosowane do codziennej służby w trosce o bezpieczeństwo obywateli.

Modernizacja bazy dydaktycznej

Zrealizowano projekt „Modernizacja i wyposażenie bazy dydaktycznej dla szkolnictwa zawodowego dla Zespołu Szkół Nr 1, Zespołu Szkół Nr 2, Zespołu Szkół Nr 3. Szkoły otrzymały  700 tys. złotych m.in.  na zakup wyposażenia pracowni m.in. samochodowej, komputerowej, elektrycznej, budownictwa oraz gastronomicznej wraz z jej remontem.

Nowe karetki w bocheńskim szpitalu

Flota karetek bocheńskiego szpitala poszerzyła się o 2 karetki , a w listopadzie 2016 powiat otrzymał 400 tys. zł dotacji na zakup kolejnej nowej –trzeciej karetki wraz z wyposażeniem. Łączna kwota pozyskanych i wydatkowanych  środków na ten cel to prawie 650tys. zł.

Senior Wigor

Uroczyste otwarcie Dziennego Domu „Senior-WIGOR”. Dom mieści się przy ul. Karolina , a głównym jego celem jest zapewnienie wsparcia dla seniorów powyżej 60 roku życia w szczególności nieaktywnych zawodowo, czy też samotnych zamieszkałych na terenie powiatu bocheńskiego. Działalność związana jest m.in. z zapewnieniem i zagospodarowaniem przestrzeni m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu.

Termomodernizacja budynków Państwowej Straży Pożarnej

Dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację projektu pn. "Termomodernizacja budynków Państwowej Straży Pożarnej z powiatów chrzanowskiego, bocheńskiego oraz olkuskiego". W ramach projektu w starym budynku KPPSP wymieniono okna, drzwi i bramy, ocieplono podłogi, ściany zewnętrzne, instalacja grzewcza w oparciu o nagrzewnice wodne, wymieniono również oświetlenie - Całkowita wartość projektu to prawie 4 miliony złotych.

Remont elewacji ILO

900 tys. zł wyniósł remont budynku ILO. Prowadzone prace polegały m.in. na skuciu obrzutki cementowej, demontażu krat okiennych czy usunięciu wszystkich obróbek blacharskich. Wzmocniona została struktura osłabionych, oryginalnych wypraw tynkarskich, uszlachetnionych fasad i innych elementów zdobniczych i  sztukatorskich ( konsole, tralki i td). Na attyce usunięte zostały uzupełnienia i przemalówki, wykonana będzie też replika sterczyn w piaskowcu sobolowskim, które osadzone zostaną  w miejscu oryginalnym, a także rekonstrukcja wszystkich elementów zdobniczych.

Centralna sterylizatornia

Zakończyła się modernizacja pomieszczeń, w których odbywa się centralna sterylizacja. Już od grudnia bocheńska placówka posiada nową sterylizatornię, wyposażoną w zaawansowaną aparaturę, jedną z najnowocześniejszych w regionie. Inwestycja pochłonęła ponad 2 mln. zł.

Dotacje PFRON

Prawie pól miliona złotych otrzymał Powiat Bocheński od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Otrzymane środki przeznaczone zostaną na zakup samochodu dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łapanowie, Domu Pomocy Społecznej w Bochni oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Bochni. Będą to pojazdy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych w tym poruszających się na wózku. Ponadto w SOSW w Bochni wykonane zostaną sanitariaty dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Bocheńska porodówka

Bocheńska Porodówka najlepsza w Małopolsce Szpital Powiatowy w Bochni w zakresie Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Oddziału Noworodkowego został uznany jako najlepsza jednostka opieki okołoporodowej w Małopolsce według raportu Stowarzyszenia Obywatel Mama, monitorującego standardy opieki okołoporodowej w placówkach medycznych. W ostatecznej klasyfikacji Bocheński Szpital otrzymał najwyższe noty w Małopolsce. W Bochni urodziło się w 2016 roku 1277 dzieci, to jak dotychczas największa liczba urodzeń na przełomie ostatnich kilku lat.

Zapora przeciwpowodziowa

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej będzie mniej narażony na działanie wezbranych wód Uszwicy, będzie to możliwe dzięki specjalistycznej zaporze przeciwpowodziowej, którą dostali strażacy z OSP Lipnica. Zakup możliwy był dzięki wsparciu starostwa, w ramach dotacji OSP.

Weekend z zabytkami

Starostwo Powiatowe w Bochni zostało nagrodzone za organizację Weekendu z zabytkami podczas Gali Europejskich Dni Dziedzictwa i otrzymało wyróżnienie za najlepsze wydarzenie i zaangażowanie w organizację przedsięwzięć w ramach EDD. Tegoroczna edycja weekendu przyciągnęła 6,5 tysiąca zwiedzających.

Darmowa pomoc prawna

Od początku 2016 roku na terenie powiatu bocheńskiego funkcjonuje system darmowej pomocy prawnej. Dotychczas z pomocy prawnej skorzystało 708 osób.