kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Co za tydzień…ale historia!!!

Co za tydzień…ale historia!!!

Dodano: 15.06.2017 08:00 Co za tydzień…ale historia!!!
W tym roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży bocheńskiej Biblioteki realizuje projekt „Co za tydzień…ale historia!!!”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skierowany jest do dzieci i młodzieży powiatu bocheńskiego.

Jego celem jest rozwijanie potrzeby samodzielnego poszukiwania wiedzy o przeszłości naszego regionu, z uwzględnieniem czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego oraz pogłębienie poczucia przynależności do małej ojczyzny. Chcemy także zwrócić uwagę młodych czytelników na wartości zawarte w literaturze historycznej, rozwinąć w nich pasję i zainteresowanie historią Bocheńszczyzny oraz umożliwić integrację dzieci i młodzieży z różnych szkół i środowisk społecznych.

Rezultatem naszych działań będzie wyrobienie u młodego człowieka nawyku częstego sięgania po książkę, jako źródło informacji i alternatywę dla innych form spędzania wolnego czasu. Konkursy, gry i zabawy oraz spotkania autorskie organizowane w ramach projektu, wypromują wartościową literaturę współczesną o tematyce historycznej i jej twórców, a przez to wzmocnią wizerunek książki i czytelnika.

Realizacja działań zaplanowana jest w obrębie tygodnia: od 19 do 25 czerwca 2017 roku. Rozpoczęliśmy je od ogłoszenia konkursu pt. „#Kazimierz”, który polegał na stworzeniu autorskiego tweet’a o długości do 140 znaków, wyrażającego wdzięczność dla króla Kazimierza Wielkiego za zasługi dla naszego miasta, a jego wyniki ogłosimy 25 czerwca 2017 r. podczas Literackiego Pikniku Rodzinnego w Parku Uzbornia.

Zorganizowane są także spotkania autorskie z pisarzem i historykiem Mariuszem Wollnym, pisarką tworzącą fabularyzowane opowieści o najważniejszych momentach historii Polski Grażyną Bąkiewicz oraz  autorką podań i legend regionalnych Ewą Stadtmüller. W ramach projektu odbędzie się również przechadzka edukacyjna „Bocheńskie ślady Króla Chłopów”, poprowadzona przez doświadczonego pedagoga i historyka Jerzego Noskowiaka. Nie zapomnieliśmy także o naszych najmłodszych czytelnikach. Dla nich został zaproszony teatr interaktywny Krak Art z Krakowa, Studio Małych Form Teatralnych, który na różne sposoby angażuje dzieci, dając  im możliwość aktywnego kontaktu z historią i jej bohaterami. Oba spektakle będą mieć miejsce w Filii nr 1.

Finałem projektu będzie piknik „Co za tydzień…ale historia” mający miejsce w Parku Rodzinnym Uzbornia 25 czerwiec 2017 r. Podczas pikniku odbędzie się tematyczna gra terenowa pt. „Zastał Bochnię drewnianą…”, pozwalająca wykazać się wiedzą na temat miasta, jego historii, legend i zabytków. Ponadto w  tym samym czasie będą miały miejsce liczne zabawy np. malowanie kredą, rebusy, krzyżówki itp.

Wydarzeniem towarzyszącym całemu tygodniowi będzie Wspólne Czytanie Książek współczesnych pisarzy, którzy w ciekawy, przystępny i humorystyczny sposób przybliżają wydarzenia historyczne oraz lokalne legendy. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa, poprzez czytanie w przestrzeni miejskiej i przeobrażenie miasta w wielką bibliotekę, w której słowa są codziennie wszechobecne, a czytanie modne. Chcemy zintegrować osoby czytające książki, wykreować pozytywny wizerunek osoby czytającej oraz informować społeczeństwo o różnych miejscach i formach mogących zaspokoić potrzebę czytania. Chcemy pokazać, że czytanie może być najprzyjemniejszym i najlepszym sposobem na wypełnienie wolnego czasu.