kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Certyfikat KIK-34- „Zachowaj równowagę”

Certyfikat KIK-34- „Zachowaj równowagę”

Dodano: 17.06.2016 09:00 Certyfikat KIK-34- „Zachowaj równowagę”
Zespół Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni otrzymał certyfikat w programie KIK- 34 „Zachowaj równowagę”.

Od początku roku szkolnego 2012/2013 w Zespole Szkół nr 3 realizowany był projektu edukacyjny KIK/34 w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy pod tytułem: Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” a od  2013/2014 i w 2014/2015 kontynuowany był pod nazwą  „Edukacja  i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia     i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia i poziom wiedzy dzieci i młodzieży.”

CELE PROJEKTU

Podstawowym celem Projektu KIK/34, realizowanego w latach 2011-2017 na terenie całego kraju, jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie otyłości i nadwadze oraz innym chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej. Głównym realizatorem projektu jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, a partnerami: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Dietetyki. Projekt współfinansowany jest przez  Rząd Szwajcarii i jest jednym z pierwszych przedsięwzięć tego typu realizowanych w Polsce, jest także objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej . Placówka, która pomyślnie wdroży program zgodnie z opracowanymi kryteriami, otrzyma Certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.

Koordynator projektu Danuta Tokarczyk wymienia najważniejsze działania podjęte celu spełnienia kryteriów wyżej wymienionego projektu:

- W  listopadzie każdego roku organizowana jest sesja ekologiczno – zdrowotna dla społeczności szkolnej i lokalnej.

-  Szkoła promuje Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem poprzez bezpośrednie wyjścia do społeczności lokalnej z informacjami o zasadach prawidłowego odżywiania się i badaniach profilaktycznych, uczestniczenie w: konkursach tematycznych, warsztatach na terenie Państwowych Lasów, rajdach itp.

- Prowadzony jest cykl spotkań szkoleń z uczniami z przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjalnej  i ponadgimnazjanej. Są to zajęcia praktyczne na których dzieci uczą się jak przygotować zdrowy, kolorowy posiłek, zdrowe śniadanie do szkoły.

- Zapraszamy do szkoły wychowanków z Domu Dziecka, którzy uczą się przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia. Działania te ujęte są w programie Kółka gastronomicznego pod nazwą „ W kuchni świetnie daję sobie radę sam”.

- Uczestniczymy w projekcie edukacyjno-badawczych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dietetycznego „Mądre Żywienie Zdrowe Pokolenie” Pomagamy gimnazjalistom przygotowującym się do projektów szkolnych np.;  „ Leki ziołowej apteki”, „BMI za niskie”

- Szkoła by pozyskać środki finansowe  na dożywianie najuboższej młodzieży organizuje corocznie koncert charytatywny „ Bawiąc się pomagasz”

- Organizujemy „Zdrowe śniadanie dla uczniów naszej szkoły, podczas których zachęcamy do prawidłowego odżywiania się poprzez spożywanie owoców i warzyw na drugie śniadanie-akcje pod tytułem „Uczniowie dla uczniów”. Ponadto organizowane są spotkania zdrowego rodzica podczas, których nauczyciele dają dobre rady jak zdrowo się odżywiać i jak przygotowywać smaczne i dietetyczne drugie śniadania dla uczniów.

- W ramach akcji zdrowego śniadania podjęto działania dotyczące zmiany asortymentu w sklepiku szkolnym.

- Nauczyciele wychowania fizycznego aktywnie przygotowują młodzież do zawodów sportowych. Oprócz tego  zachęcają do czynnego udziału w zajęciach w-f poprzez organizowanie spotkań z dietetykami sportowymi omawiającymi odżywianie  się podczas uprawiania sportu rekreacyjnego i wyczynowego.

- Szkoła w ramach projektu współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, dzięki którym możemy podejmować te w/w działania m.in.: Agencją Rynku Rolnego, PCK, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Małopolskim Ośrodkiem  Doradztwa Rolniczego, Nadleśnictwem Brzesko Oddział Bochnia, Szkołami Wyższymi.

 

Otrzymany certyfikat oczywiście nie kończy wymienionych wyżej działań. Wszystkie przedsięwzięcia będą nadal kontynuowane.

Szczegóły programu „Zachowaj równowagę” można znaleźć na stronie: TUTAJ i TUTAJ

 

sk