kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Bocheńskie obchody 3 Maja

Bocheńskie obchody 3 Maja

Dodano: 04.05.2015 12:00 Bocheńskie obchody 3 Maja
Mszą św. w Bazylice św. Mikołaja rozpoczęły się bocheńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Przedstawiciele parlamentu, władz powiatu i miasta oraz różnych organizacji i instytucji po zakończonej mszy św. w intencji Ojczyzny przeszli w asyście Orkiestry Górniczej Kopalni Soli oraz kompanii honorowej krakowskiej 6 Brygady Powietrznodesantowej, tym razem pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920”, którego odsłonięcie nastąpiło równo 80 lat temu.

3 maja z przed 224 laty, to rocznica największego w dziejach naszego Państwa zwycięstwa polskiej nowoczesnej myśli politycznej nad podstawową wadą ustrojową I Rzeczpospolitej zasadą liberum veto. Konstytucja 3 maja to znakomita jak na owe czasy synteza silnego państwa i wolności. Polska może pochwalić się jedną z najdłuższych na świecie tradycji konstytucyjnych. W czasach, gdy w pozostałej części Europy panowały monarchie absolutne, nad Wisłą uchwalono nowoczesną konstytucję będącą twórczym połączeniem tendencji wolnościowych z dziedzictwem chrześcijaństwa – mówił starosta bocheński Ludwik Węgrzyn.

W tym roku świętujemy 25-lecie odzyskania pełnej wolności, świętujemy jednocześnie 25-lecie powstania nowoczesnego samorządu, trudnego ale owocnego procesu modernizacji naszych małych ojczyzn. Doceńmy i okażmy naszą wdzięczność, nie mniejszą niż ta, którą obdarzamy pradziadów, którzy dobrze rozpoczęli dzieło, ale nie zdołali go ani obronić ani doprowadzić do szczęśliwego końca. Okażmy wdzięczność za dobry los, który jest naszym dziełem od 25 lat – kontynuował starosta.

Dalszą częścią uroczystości był Apel Pamięci, odczytany przez por. Bartosza  Millera z 6 Brygady Powietrznodesantowej i salwa honorowa, wykonana przez żołnierzy tejże brygady. Na koniec przybyłe delegacje złożyły kwiaty.

Zakończenie obchodów 3-majowych odbyło się w Miejskim Domu Kultury, gdzie otwarto wystawę „Dawne widoki Bochni ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby, część I – od wiaduktu do „Trzech lamp”,  gdzie znajdziemy widokówki, przedstawiające najbardziej charakterystyczne punkty ulicy Konstytucji 3 Maja w Bochni, czyli kościół św. Mikołaja, Planty Salinarne, tzw. Koci Zamek, budynek szpitala czy wiadukt kolejowy.

 

sk