kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Bocheński szpital przyjazny środowisku

Bocheński szpital przyjazny środowisku

Dodano: 03.06.2011 08:00 Bocheński szpital przyjazny środowisku
Dzisiaj w szpitalu Powiatowym w Bochni podpisano umowę na dofinansowanie projektu pn. Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania OZE poprzez modernizację źródła ciepła oraz montaż solarów dla SP ZOZ w Bochni . Koszt prowadzonych prac przekroczy 5 mln zł. W praktyce ta nazwa oznacza, iż w najbliższym czasie bocheńska placówka wzbogaci się o własne urządzenia do wytwarzania energii cieplnej.

Szpital Powiatowy w Bochni to zespół obiektów wymagających dla swojego funkcjonowania dużych ilości ciepła i dlatego zdecydowano się przystąpić do realizacji projektu i wyposażyć ten kompleks m.in. w układ kogeneracji oraz zamontować instalację solarną. Dodatkowo cieszy fakt, że jest to kolejny projekt powiatu bocheńskiego, który uzyskał dofinansowanie – mówi Jacek Pająk starosta bocheński.

Do przetargu przystąpiły 3 firmy, postępowanie wygrała firma ERBUD. Oszczędności poprzetargowe wynoszą 486 065,60 zł.

Prowadzone prace polegać będą na budowie jednostki kogeneracji oraz urządzeń do wytwarzania ciepła w postaci pary, ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Wykonana zostanie także  instalacja  solarna z kolektorami wolnostojącymi montowanymi obok budynku kotłowni.
Planowana jest modernizacja istniejącego zasilania Szpitala, polegająca m.in. na zainstalowaniu urządzeń do optymalizacji przepływu prądu
– dodaje Wojciech Szafrański dyrektor szpitala.


Warto zaznaczyć, iż  województwie małopolskim energia odnawialna wykorzystywana jest w nieznacznym stopniu do produkcji energii elektrycznej (głównie energia rzek oraz w nieznacznym stopniu energia wiatru) oraz do produkcji ciepła (energia geotermalna, słoneczna oraz energia pochodząca z biomasy). Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii jest nadal zbyt małe w stosunku do potrzeb i możliwości, szczególnie w zakresie energii geotermalnej i wodnej.

Całkowita wartość projektu wynosi   5 286 852,75 zł, w tym koszty niekwalifikowane  318 700 zł.
Całkowite wydatki kwalifikowane Projektu wynoszą 4 968 152,75 zł.