kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Bliżej natury

Bliżej natury

Dodano: 11.12.2008 09:00 Bliżej natury

Do końca lutego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni można oglądać wystawę ceramiki artystycznej Henryka Kopańczyka "Bliżej natury" . Wystawa zorganizowana została w ramach XLVI Salonu Artystyczno -  Literackiego.

Henryk Kopańczyk urodził się w 1954 roku w Łomży. Jest absolwentem PLSP w Nowym Wiśniczu ze specjalnością ceramika artystyczna i Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Od 1977 roku pracuje jako nauczyciel ceramiki artystycznej w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.

Uczestniczył w 48 wystawach krajowych i zagranicznych (m.in. we Frechen, Niemcy). Prezentował prace na Ogólnopolskim Przeglądzie Ceramiki w Opatówku. Autor 10 wystaw indywidualnych w Bochni, Tarnowie, Krakowie, Libiążu, Nowym Wiśniczu, Myślenicach, Lipnicy Murowanej, Limanowej, Chełmie.

Jego ceramiczne realizacje rzeźbiarskie oraz kompozycje ścienne znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą  (Niemcy, Szwecja, Finlandia, USA). Jest członkiem i założycielem Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby oraz uczestnikiem corocznych Ogólnopolskich Plenerów Ceramicznych dla Nauczycieli Szkół Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Współorganizował dwa plenery ceramiczno-rzeźbiarskie „Ceramiczne Dialogi” i  „Spotkania po latach”. Od kilku lat prowadzi warsztaty ceramiczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

O prezentowanej twórczości artysta mówi: - Eksponowane na wystawie prace to efekt zmagań z gliną, własnych eksperymentów, poszukiwań, przemyśleń. Inspiracji staram się szukać w otaczającym mnie świecie, a szczególnie naturze niedoścignionej w swojej doskonałości.