kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły

Dodano: 07.09.2010 00:00 Bezpieczna droga do szkoły
Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym na drogach ponownie pojawią się uczniowie podążający do szkoły, aby po kilku godzinach pojedynczo klub w grupach wracać tą samą drogą do domu. Będą korzystać z jezdni, przejść dla pieszych, poboczy. Droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji. Pamiętajmy, że droga ta powinna być bezpieczna!

Aby tak było policjanci na drogach całego powiatu bocheńskiego oraz strażnicy miejscy od 01 do 10 września realizować będą zadania w ramach akcji pod kryptonimem  „Bezpieczna droga do szkoły”. Będą czuwać nad bezpieczeństwem pod szkołami znajdującymi się bezpośrednio przy ruchliwych ulicach.

Szczególnym nadzorem objęty będzie zorganizowany przewóz dzieci i młodzieży autobusami szkolnymi. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego skontrolują wszystkie autobusy wykorzystywane w tym celu.

Uruchomiony został dyżur telefoniczny pod nr 14 615 22 25 podczas którego funkcjonariusze „drogówki” będą zbierać informacje dotyczące niepokojących zjawisk oraz propozycji poprawy bezpieczeństwa, a także w miarę możliwości  na bieżąco będą wdrażać je do realizacji.

Od września policjanci rozpoczną spotkania z dziećmi i młodzieżą poświęcone bezpieczeństwu. Ruszają spotkania w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” a po niej autorski program KPP w Bochni „Bezpieczny przedszkolak”. Podczas spotkań z uczniami klas pierwszych uczniowie otrzymają przygotowane płyty z prezentacją multimedialną na płytach CD pn. „Bezpieczne dzieci”. Prezentacja powstała przy współpracy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie i Państwowej Inspekcji Pracy”.

Ponadto MTV Networks Polska wspólnie z Policją oraz Ministerstwem Zdrowia zorganizowała kampanię społeczną o tej samej tematyce pt.  „Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba”,  która realizowana będzie głównie podczas spotkań z przedszkolakami.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, a w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Skierowana jest do kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, ponieważ dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.

Apelujemy więc:

Ø   Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!

Ø   Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

Ø   Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Rodziców, dzieci a szczególnie nauczycieli realizujących program z zakresu wychowania komunikacyjnego zachęcamy do zapoznani się z informacjami przekazanymi w atrakcyjny sposób na portalu edukacyjnym; http://www.wychowaniekomunikacyjne.org/

W ubiegłym roku w Małopolsce odnotowano 561 ofiar wśród dzieci do lat 14, w tym 10 śmiertelnych, a 551 zostało rannych. Dzieci stanowiły około 9% wszystkich ofiar wypadków drogowych. Najbardziej zagrożoną grupą  uczestników ruchu drogowego tej kategorii wiekowej byli piesi, wśród których w wypadkach zostało poszkodowanych 202 (w tym 8 poniosło śmierć) oraz 241 pasażerów pojazdów (w tym 2 poniosło śmierć).

Na początku roku szkolnego 2009/2010 ( w okresie od 1.09 do 11.09.2009 roku) na małopolskich drogach doszło do 161 wypadków drogowych, w których 7 osób zginęło, a 198 zostało rannych. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 w wypadkach drogowych 27 doznało obrażeń ciała. Nie było wśród nich ofiar śmiertelnych.

W stosunku do analogicznego okresu roku 2008 na terenie małopolski ogólna liczba wypadków drogowych ukształtowała się na tym samym poziomie, liczba osób rannych zmniejszyła się o prawie 9%, natomiast o 16 % wzrosła liczba ofiar śmiertelnych.