kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Akcja "Biała niedziela" w Bochni

Akcja "Biała niedziela" w Bochni

Dodano: 30.05.2012 12:35 Akcja "Biała niedziela" w Bochni
W niedzielę 27 maja 2012 roku, z inicjatywy Jacka Pająka starosty bocheńskiego i Stefana Kolawińskiego burmistrza Bochni, przy Szkole Podstawowej Nr 2 przeprowadzono akcję „Biała niedziela”. W salach lekcyjnych i w specjalnie ustawionym namiocie, pielęgniarki z bocheńskiej przychodni i uznani lekarze: lek. med. Anna Kosturek i lek. med. Marek Kania, bezpłatnie wykonywali badania i udzielali porad lekarskich.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, uczestniczących w tym czasie w Parafialnym Dniu Dziecka. Bochnianie chętnie sprawdzali poziom ciśnienia tętniczego i poziom cukru w krwi. Specjaliści na miejscu obliczali BMI i udzielali porad z zakresu dostosowania diety do wyników badań. Lekarze Anna Kosturek i Marek Kania udzielali bardziej szczegółowych porad lekarskich.

Z okazji wykonania badań skorzystali sami inicjatorzy akcji Jacek Pająk starosta bocheński i Stefan Kolawiński burmistrz Bochni. Ogółem lekarze i pielęgniarki wykonali ponad 700 badań i udzielili porad. Ratownicy uczyli chętnych zasad udzielania pierwszej pomocy, prowadzili ćwiczenia na fantomie. Spośród wszystkich, którzy przeszli szkolenie, wybrali troje dzieci i troje dorosłych, którzy otrzymali nagrody: dzieci – od burmistrza Bochni, dorośli – od starosty bocheńskiego. Dla najmłodszych nie lada atrakcją była możliwość zasiadnięcia za kierownicą karetki pogotowia.

Spośród wszystkich przebadanych 11% miało nieprawidłowy poziom cukru we krwi a 33% podwyższone ciśnienie. Niestety aż u 57% przebadanych wystąpił podniesiony wskaźnik masy ciała (BMI).

BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, który oblicza się dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Kalkulator BMI został opracowany na podstawie danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia. BMI służy głównie do oceniania ryzyka wystąpienia groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów. Większość tych chorób ma swoje źródło w otyłości i właśnie dlatego kalkulator BMI to tak ważne narzędzie, które pozwala w łatwy sposób obliczyć swój wskaźnik masy ciała. Im wyższy współczynnik BMI, tym większe ryzyko zapadnięcia na rozmaite schorzenia.

Składamy serdeczne podziękowania dla lek. med. Anny Kosturek i lek. med. Marka Kanii oraz pielęgniarek z miejskiej przychodni przy ul. Floris 22 z Panią Wandą Cupał, którzy poświęcili swój prywatny czas, aby prowadzić profilaktykę prozdrowotną wśród mieszkańców Bochni.